Ciekawostki

Dekarbonizacja budynków – co to jest i kto za to zapłaci?

3 stycznia 2024
Dekarbonizacja budynków

Warto wiedzieć, że obecnie przemysł budowlany odpowiada za 40% całej emisji dwutlenku węgla. Dlatego też w trosce o środowisko konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, aby w szybkim czasie zmniejszyć ilość emitowanego do atmosfery CO2. Priorytetem powinno być budowanie zeroemisyjnych budynków, co pozwoli z czasem zastąpić gazy cieplarniane energią odnawialną. W wielu krajach zaleca się także przeprowadzenie tak zwanej dekarbonizacji budynków. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat!

Czym jest dekarbonizacja budynków?

Na początku warto zastanowić się, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem dekarbonizacji budynków. Oznacza ono działania mające na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Pojęcie dekarbonizacji wiąże się także z koniecznością zmodernizowania budynków starszej generacji, w tym przede wszystkim podniesieniu efektywności termoizolacyjnej. Warto podkreślić, że według ekspertów, ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest niezbędne, aby w perspektywie czasu zapobiec katastrofie ekologicznej.

Działania podejmowane w ramach dekarbonizacji

Głównym założeniem krajów Unii Europejskiej jest maksymalne zmniejszenie emisyjności dwutlenku węgla – tak, aby już w 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Niestety, eksperci uważają, że większość państw nie podejmuje wystarczających działań z tego zakresu. Dlatego też zostały sformułowane konkretne założenia, które do 2050 roku powinien spełnić każdy kraj UE. Wśród najważniejszych punktów znajdziemy konieczność ustanowienia „Krajowego Planu Renowacji”, w ramach którego w pierwszej kolejności należy przeprowadzić modernizację większości budynków. Ponadto, w niedalekiej przyszłości każda nieruchomość musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument informujący o jej zapotrzebowaniu na energię. Budynki mają też zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne, aby maksymalnie zwiększyć wykorzystywanie ekologicznych źródeł energii.

Kto zapłaci za dekarbonizację budynków?

W naszym kraju nawet 70% budynków charakteryzuje się złym stanem technicznym, co wiąże się z ich niską efektywnością energetyczną oraz wysoką emisją gazów cieplarnianych. To z kolei wymusza przeprowadzenie ich modernizacji, zgodnie z unijnymi wymogami. Niestety, szczególnie w przypadku starszych nieruchomości koszty renowacji mogą być bardzo wysokie. W dłuższej perspektywie inwestycja w energooszczędność zacznie się zwracać, jednakże wydatki związane z modernizacją poniosą głównie lokatorzy. Koszty renowacji wpłyną także na wyższą cenę nieruchomości.

Postaw na nowoczesne rozwiązania z Budnex!

W Budnex wiemy, jak ważna jest troska o środowisko, dlatego oferujemy naszym klientom nieruchomości o najwyższym standardzie. Dostępne mieszkania charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Nasze budynki są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Dostarczane ogrzewanie jest bezpieczne dla otoczenia i cechuje się niską emisyjnością. Warto podkreślić, że ciepło miejskie podlega najwyższym normom produkcji. Jeśli zatem szukasz ekologicznego apartamentu o wysokim standardzie, zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply