Ciekawostki

Zadatek – jak ustalić jego wysokość przy sprzedaży nieruchomości?

28 czerwca 2022
Zadatek – jak ustalić jego wysokość przy sprzedaży nieruchomości

Kupujesz nieruchomość i podpisujesz umowę kupna z zadatkiem? To doskonałe rozwiązanie, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Dzięki zadatkowi obie strony nie muszą obawiać się, że któraś z nich nie wywiąże się z umowy. Zanim zdecydujesz się na nabycie wymarzonego mieszkania, sprawdź, co musisz wiedzieć na temat sprzedaży nieruchomości z zadatkiem!

Ile wynosi wysokość zadatku?

Jeśli uważasz, że wysokość zadatku jest ustalana odgórnie, jesteś w błędzie. W rzeczywistości bowiem jego kwota nie podlega regulacji prawnej. Kto zatem decyduje o tym, ile ostatecznie wyniesie zadatek nieruchomości? Jego wysokość jest ustalana przez sprzedającego. Jeżeli jednak kupujący uważa, że suma przewyższa jego możliwości finansowe, może negocjować niższą stawkę. W rzeczywistości kwota zadatku przy sprzedaży nieruchomości może być dowolna. Obecnie jednak większość deweloperów standardowo ustala jego wysokość, po prostu obliczając 10% od ceny sprzedaży. To stosunkowo niewielka kwota, a sam zadatek wiąże się z korzyściami dla obu stron.

Zadatek jako forma zabezpieczenia

Zastanawiasz się, dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną z zadatkiem? Przede wszystkim wpłacona wcześniej kwota stanowi gwarancję, że obie strony umowy wywiążą się ze swoich obowiązań. Co za tym idzie, dzięki zadatkowi zyskujesz pewność, że deweloper nie zdecyduje się sprzedać zarezerwowanego przez Ciebie mieszkania osobom, które zaproponują wyższą kwotę. Z kolei sprzedawca ma gwarancję, że nie zrezygnujesz z zakupu i transakcja zostanie zrealizowana zgodnie z założeniami.

Kiedy kwota zadatku jest dwukrotnie wyższa?

Ponieważ w założeniu zadatek ma chronić obie strony umowy przedwstępnej przed wycofaniem się z wcześniejszych założeń, jego odzyskanie jest możliwe tylko w niektórych sytuacjach. Co do zasady jednak, jeśli deweloper lub kupujący nie wywiązał się z umowy, traci wpłacony wcześniej zadatek. W niektórych przypadkach jego kwota jest dwukrotnie większa. Przykładowo, jeżeli sprzedawca zerwał umowę przedwstępną, kupujący może liczyć właśnie na taką rekompensatę. Należy także pamiętać, że zadatek jest wypłacany na wniosek poszkodowanej strony i ma konkretny termin ważności. Zazwyczaj kupujący może się o niego ubiegać w przeciągu dziesięciu lat od daty podpisania umowy.

Podsumowanie

Obawiasz się, że nie uzyskasz kredytu na mieszkanie i w efekcie stracisz swój zadatek? Zapoznaj się z umową zawieraną z deweloperem i sprawdź, na jakich warunkach może on zwrócić uiszczoną przez Ciebie kwotę. W Budnex wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów. Jeśli zdecydowałeś się na przykład apartament w Gorzowie Wielkopolskim lub luksusowe mieszkanie w Poznaniu, ale bank odmówił Ci kredytu, zwracamy pełną kwotę kaucji, ponieważ na początek wystarczy, że podpiszesz umowę rezerwacyjną i to już na jej podstawie możesz wnioskować o kredyt. Wiemy, że instytucje finansowe nie zawsze są w stanie pomóc potencjalnym kredytobiorcom, dlatego w przypadku zawarcia umowy rezerwacyjnej nasi klienci mogą bez konsekwencji zrezygnować z zakupu mieszkania w przypadku problemów z uzyskaniem kredytu. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply