Ciekawostki

Kredyt mieszkaniowy, a związki partnerskie

25 września 2023
Kredyt mieszkaniowy, a związki partnerskie

Większość Polaków ubiega się o kredyt mieszkaniowy wspólnie z małżonkiem, ponieważ samodzielnie nie osiągnęliby zdolności kredytowej. Czy jednak pożyczka hipoteczna jest dostępna wyłącznie dla osób żyjących w związku małżeńskim? Nic bardziej mylnego – o kredyt mieszkaniowy mogą ubiegać się także osoby, które wybrały związek partnerski. Poznaj więcej szczegółów!

Czy kredyt hipoteczny można wziąć bez ślubu?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt z partnerem, jeśli nie ma się ślubu, jest możliwy. Oczywiście, że tak, a formalności wcale nie są bardziej skomplikowanie. Wasz stan cywilny w żaden sposób nie wpływa na możliwość skorzystania z oferty banku. W rzeczywistości decyzja kredytowa zostaje podjęta na podstawie dochodów kredytobiorców, lat pracy oraz dotychczasowej historii kredytowej. W rezultacie informacja o zawarciu związku małżeńskiego jest dla banku nieistotna – ważny natomiast jest fakt, że razem z partnerem prowadzisz gospodarstwo domowe. Na tej podstawie zostaną wyliczone wasze dochody oraz koszty ponoszone z tytułu wspólnego utrzymania domu czy mieszkania. W rzeczywistości wszystkie niezbędne formalności będą zatem takie same jak w przypadku małżeństwa.

Warto podkreślić, że wspólny kredyt mieszkaniowy możesz także otrzymać, jeśli Twój partner prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe. Pamiętaj jednak, że przy sprawdzaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę koszty związane z utrzymaniem dwóch gospodarstw. Jeśli jednak zarówno partner, jaki i Ty macie wystarczająco wysokie dochody, nie ma problemu z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej nawet w tym przypadku.

Kredyt mieszkaniowy a rozstanie z partnerem – co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak wygląda spłata kredytu mieszkaniowego, jeśli kredytobiorcy będący w związku partnerskim rozstaliby się? W tym przypadku można zdecydować się na jedną z kilku możliwości. Jednym z rozwiązań jest przejęcie długu przez jednego kredytobiorcę po uzyskaniu zgody od byłego partnera. Wówczas bank przepisuje kredyt na jedną osobę, ale dopiero po ponownym przeanalizowaniu jej zdolności kredytowej. Wtedy tylko jeden z partnerów odpowiada za spłatę długu i ma prawo do nieruchomości. Inną opcją jest promesa banku. W tym przypadku ustala się, jaka ze stron zatrzymuje mieszkanie, a następnie bank zapewnia, że tylko ta osoba będzie zobowiązana do spłaty długu. Warto jednak zaznaczyć, że bank ma prawo zmienić wcześniejsze ustalenia.

Wspólne zaciągnięcie kredytu nie tylko z partnerem

Jeśli osoby będące w związku partnerskim nie mogą otrzymać kredytu z powodu zbyt niskich dochodów, a co za tym idzie niewystarczającej zdolności kredytowej, mają szansę skorzystać z innej możliwości. Rozwiązaniem jest chociażby zwiększenie liczby kredytobiorców. W wielu bankach można zdecydować się na wzięcie kredytu na przykład wspólnie z rodzicami jednej ze stron. Zazwyczaj w bankach obowiązuje ograniczenie do maksymalnie czworga kredytobiorców, ale w niektórych placówkach nawet do ośmiu osób może ubiegać się o finansowe wsparcie.

Kredyt mieszkaniowy na nowoczesny apartament

Szukasz nieruchomości z rynku pierwotnego, w której zamieszkach ze swoim partnerem? Jeśli nie dysponujesz środkami finansowymi, postaraj się o wspólny kredyt mieszkaniowy i zrealizuj swoje marzenia o własnym apartamencie. W Budnex czekają na Ciebie nowoczesne nieruchomości mieszkalne w atrakcyjnych lokalizacjach m.in. w Zielonej Górze, Szczecinie i Poznaniu. Skontaktuj się z nami i sprawdź, czy mamy mieszkanie idealne dla Ciebie i Twojej drugiej połówki!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply