Ciekawostki Inspiracje

Wkład własny na mieszkanie – sposoby sfinansowania

6 grudnia 2020
Wkład własny na mieszkanie - sposoby sfinansowania

Zdolność kredytowa nie zawsze jest przepustką do zakupu wymarzonego mieszkania. Największy wydatek stanowi tak zwany wkład własny, który często przekracza nasze możliwości finansowe. Warto podkreślić, że jego wysokość jest zróżnicowana, wszystko to zależy od polityki banku.

Wkład własny a pandemia

Pierwsze obostrzenia związane z pojawieniem się w naszym kraju koronawirusa odbiły się na całej gospodarce. Nic dziwnego, że również banki zdecydowały się zmienić niektóre zasady udzielania pożyczek. Ocena wniosków kredytobiorców stała się bardziej restrykcyjna, a czas oczekiwania wynosi nawet parę miesięcy. Niestety, w wielu bankach wzrosła również wysokość wkładu własnego. Zanim zdecydujesz się na wsparcie finansowe, upewnij się, która oferta jest pod tym względem najkorzystniejszym rozwiązaniem. Tylko w niektórych ofertach wkład własny pozostał niezmieniony, porównując jego wartość między lutym a czerwcem. Do tego grona należy zaliczyć: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Millenium i Bank Pocztowy. Warto podkreślić, że w Alior Banku, Credit Agricole i Banku Millenium, wkład własny wynosi jedynie 10%. Jeśli zdecydujesz się na kredyt w innej placówce, musisz liczyć się ze znacznym wzrostem. W BOŚ Bank, BPS, ING Bank Śląski podniosła się wartość wkładu własnego z 20 na 30%. W mBanku, Pekao Banku Hipotecznym, PKO BP i Santanderze jest to wzrost z 10 na 20%. Z kolei w Pekao SA obecna wartość wkładu własnego to 15%, podczas gdy w marcu opierała się jedynie na 10%. Dla wielu osób jego uiszczenie od ręki po prostu jest niemożliwe. Warto zastanowić się nad innymi sposobami sfinansowania wkładu własnego.

Wymarzona nieruchomość ze wsparciem rodziny

Większość osób decydujących się na luksusowy apartament lub wygodną kawalerkę przyznaje, że gdyby nie pomoc najbliższych, nie byłyby w stanie spełnić swoich marzeń o zakupie nieruchomości. Pożyczka od rodziny jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych sposobów na dofinansowanie wkładu własnego. Warto porozmawiać z najbliższymi i ustalić szczegóły takiego wsparcia. Ciekawym pomysłem okazuje się również zakup mieszkania wspólnie z innymi osobami. Można zdecydować się na mieszkanie z rodzicami, dzieląc z nimi koszty związane z udzieleniem kredytu, w tym wkład własny. Alternatywą będzie nabycie nieruchomości razem z rodzeństwem. W takiej sytuacji najlepiej kupić większy apartament z dwoma balkonami, aby podzielić go na dwie oddzielne części. Można również poprosić bliskich o wzięcie wyższego kredytu, jeśli nasza dotychczasowa zdolność kredytowa nie jest wystarczająca.

Jeśli nie stać Cię na zakup własnej nieruchomości, nie musisz decydować się na wynajem. Zastanów się, na jakie wsparcie możesz liczyć ze strony swoich bliskich i zwróć uwagę na aktualne oferty bankowe. Pomimo pandemii koronawirusa w wielu instytucjach finansowych wysokość wkładu własnego pozostała niezmieniona, a kredyt hipoteczny wciąż można dostać na atrakcyjnych warunkach. Dodatkowo, w ramach Tarczy Antykryzyowej 4.0. w razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z zawieszenia spłat kredytu.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply