Ciekawostki Mieszkanie na wynajem

Umowa najmu okazjonalnego – kiedy się ją stosuje i dlaczego?

23 listopada 2022
Umowa najmu okazjonalnego

Chcesz wynająć swoje mieszkanie, ale obawiasz się, że trafisz na nieuczciwego lokatora? Aby się zabezpieczyć przed problemami z najemcą, możesz zdecydować się na zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Dzięki temu w razie potrzeby będziesz mógł szybko przeprowadzić egzekucję komorniczą, odzyskując swoje mieszkanie. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Sprawdźmy!

Czym jest umowa najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny zobowiązuje najemców danego obiektu do wyrażenia zgody na poddanie się dobrowolnie egzekucji lub eksmisji. W ten sposób właściciel mieszkania może zabezpieczyć się na wypadek nieuczciwego najemcy. Jeśli nie będzie on płacił czynszu i dobrowolnie nie opuści mieszkania, wynajmujący może rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Warto podkreślić, że najem okazjonalny wiąże się również z korzyściami dla najemcy. Zawarta umowa stanowi gwarancję płacenia przez niego czynszu w ustalonej kwocie. Ponadto zabezpiecza przed wypowiedzeniem umowy najmu bez konkretnej przyczyny – wynajmujący może to zrobić jedynie w kilku określonych sytuacjach, w tym w przypadku nieopłacania przez najemcę czynszu na czas.

Kto ma prawo do skorzystania z najmu okazjonalnego?

Nie każdy właściciel nieruchomości może zawrzeć umowę najmu okazjonalnego. Od września 2017 roku zostały ustalone nowe przepisy, które normują tę kwestię. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie praw lokatorów najem okazjonalny może być wyłącznie najmem prywatnym. Nie mogą z niej korzystać firmy czy też osoby, które prowadzą działalność gospodarczą związaną z wynajmem mieszkań. Dodatkowo w świetle obowiązujących przepisów ten rodzaj wynajmu jest niedostępny dla osób posiadających lokale usługowe. W ramach najmu okazjonalnego nie można także podnajmować nieruchomości.

Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

Umowa najmu okazjonalnego będzie wiążąca wyłącznie w przypadku dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności. Jednym z kluczowych obowiązków jest zgłoszenie jej zawarcia do Urzędu Skarbowego. Odpowiada za to wynajmujący, który musi tego dokonać w przeciągu 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Warto podkreślić, że najemca może żądać od właściciela nieruchomości okazania zgłoszenia złożonego w Urzędzie Skarbowym. Jeśli w odpowiednim terminie nie złoży umowy najmu okazjonalnego, będzie ona obowiązywać jako zwykła umowa najmu. Poza zgłoszeniem umowy najmu do Urzędu Skarbowego ważne jest również zdobycie oświadczeń od najemcy.

Umowa najmu okazjonalnego – jakie oświadczenia są obowiązkowe?

Przed sporządzeniem umowy najmu okazjonalnego przyszły najemca musi przekazać notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się rygorowi egzekucji komorniczej. Jego obowiązkiem jest także wskazanie adresu mieszkania, do którego będzie mógł się przenieść po wykonanej egzekucji. Właściciel wskazanego mieszkania również musi złożyć oświadczenie, w którym zgadza się na zamieszkanie najemcy pod wskazanym adresem.

Jeśli zastanawiasz się nad wynajęciem mieszkania, koniecznie weź pod uwagę możliwość sporządzenia umowy najmu okazjonalnego. Chcesz kupić nieruchomość przeznaczoną na wynajem? Poznaj ofertę od Budnex – sprzedajemy nowe mieszkania między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Szczecinie i w Zielonej Górze. Możesz zdecydować się na kilkupokojowe mieszkanie do wynajmu na pokoje lub niewielką kawalerkę. Taka nowoczesna nieruchomość na pewno będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem potencjalnych najemców, których aktualnie nie brakuje w całej Polsce!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply