Ciekawostki

Krótki przewodnik jak kupić nowe mieszkanie od dewelopera

18 listopada 2016

Kupno nowego mieszkania to bardzo ważna decyzja w życiu. Szczególnie jeżeli jest to nasze pierwsze mieszkanie. W końcu będzie to miejsce, do którego się przywiążemy emocjonalnie, będziemy w nim przeżywali ważne chwile swojego życia, odpoczywali od pracy oraz po prostu codziennie funkcjonowali.

Dobrym pomysłem na swoje własne cztery kąty będzie kupno nowego mieszkania deweloperskiego. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala nam na sporą dowolność. Deweloper na nasze życzenie odpowiednio zmodyfikuje układ ścian. W mieszkaniu tego typu w największym stopniu mamy możliwość określenia, w jaki sposób będzie ono wyglądało.

Ważną zaletą mieszkań deweloperskich jest to, że mamy w nich pewność co do ich stanu technicznego. Używane mieszkania mają swoje zalety, jednak nigdy nie mamy pewności co do stanu elektryki czy ewentualnych wad konstrukcyjnych.

Warto również zwrócić uwagę, że cena mieszkania nowego deweloperskiego wbrew pozorom wcale nie musi być wyższa niż mieszkania z rynku wtórnego, szczególnie jeżeli pozyska się dofinansowanie z państwowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Oczywiście – do tego, aby podjąć dobrą decyzję, potrzebny jest odpowiedni zasób wiedzy. Dlatego przygotowaliśmy zestaw najważniejszych porad dotyczących tego, jak krok po kroku nabyć mieszkanie od dewelopera.

 1.Na początek określ swoje potrzeby

Określenie swoich potrzeb jest niezwykle ważne. Jeżeli wiesz, czego chcesz, czego oczekujesz, to wiesz czego wymagać od danego miejsca. Jednak niezależnie od tego, co się nam podoba lub nie, są pewne uniwersalne kwestie, o których koniecznie trzeba pamiętać.

W większości przypadków mieszkanie kupuje się na długie lata. Dlatego należy brać pod uwagę, ile osób docelowo ma mieszkać w mieszkaniu, ile potrzebujemy miejsca, oprócz tego warto wziąć pod uwagę, w jaki sposób zamierzamy wyposażyć mieszkanie, ponieważ w dużej mierze będzie to determinowało, jakie należy wybrać mieszkanie.

Oprócz tego bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja. Tutaj warto brać pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze swoje preferencje co do tego, czy chcemy mieszkać bardziej w centrum, czy na obrzeżach miasta. Oprócz tego bardzo ważne są tendencje w danej dzielnicy dotyczące zmiany cen nieruchomości w danej dzielnicy. Będzie to bardzo ważne w przyszłości, jeżeli będziemy planowali sprzedaż danej nieruchomości.


2.Określ swój budżet

Określenie tego ile pieniędzy mamy do dyspozycji jest niezwykle ważne. Należy określić to jaki posiada się wkład własny, wstępnie określić jaką się ma zdolność kredytową, najlepiej porównać oferty różnych banków.

budz%cc%87et-mieszkanie-budnex

W moment, w którym wiemy ile mamy do dyspozycji pieniędzy oraz co chcemy kupić, jest najlepszy do tego, aby zacząć szukać mieszkania. Pamiętajmy, że kiedy decydujemy się na mieszkanie od dewelopera – otrzymamy je w tzw. stanie deweloperskim, a więc trzeba je będzie wykończyć. Kiedy planujemy budżet – należy to wziąć pod uwagę.

3.Zweryfikuj dewelopera

Jeżeli jakieś mieszkanie się nam spodobało i spełniło nasze oczekiwania, należy jeszcze zweryfikować dewelopera. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić sytuację finansową dewelopera, warto sprawdzić sposób finansowania przez Dewelopera inwestycji, większość deweloperów posiłkuje się kredytami hipotecznymi zaciągniętymi na budowaną nieruchomość, a niektórzy  budują ze środków własnych, /gotówki. Oprócz tego warto sprawdzić doświadczenie danego dewelopera oraz to od jak dawna dana firma działa na rynku. Dobrze jest poczytać różne opinie na jej temat w internecie.

Jeżeli firma miała problemy z dokańczaniem inwestycji, terminami i pojawia się na jej temat wiele negatywnych opinii – lepiej być ostrożnym i przemyśleć kupno innego mieszkania.

Podczas rozmowy z przedstawicielem dewelopera otrzymamy prospekt informacyjny, znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące interesującej nas nieruchomości. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na stan prawny działki, na której ma powstać budynek, terminy zakończenia całości inwestycji oraz poszczególnych etapów, terminy przeniesienia prawa własności oraz terminy poszczególnych wpłat. Ważne jest również to, aby poznać warunki ewentualnego odstąpienia od umowy.

4.Zarezerwuj mieszkanie

W momencie, gdy praktycznie mamy już pewność, że chcemy kupić mieszkanie, sprawdzimy dewelopera – należy je zarezerwować. U większości deweloperów można zarezerwować dane mieszkanie całkowicie nieodpłatnie na okres od 2 do 7 dni. W tym czasie będziemy mogli podjąć ostateczną decyzję.

W przypadku gdy potrzebujemy więcej czasu, uiszcza się tzw. opłatę rezerwacyjną. Koszt tego typu umowy zwykle wynosi parę procent wartości danej nieruchomości. Oczywiście wlicza się on do ogólnej ceny mieszkania, a więc jeżeli je kupimy, to opłata rezerwacyjna nie stanowi dodatkowego kosztu.

„ W BUDNEX JEST TO KWOTA STAŁA 3000ZŁ, KTÓRA JEST ZWRACANA PO PODPISANIU UMOWY DEWELOPERSKIEJ LUB PRZEDWSTĘPNEJ LUB PRZEKSIĘGOWYWANA NA JEJ POCZET. „

5. Podpisz umowę przedwstępną lub deweloperską

 

Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej lub deweloperskiej notarialnej .

UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ PODPISUJEMY W PRZYPADKU INWESTYCJI POSIADAJĄCYCH POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE, WIEC W TYM PRZYPADKU WYSTARCZY ZWYKŁA UMOWA CYWILNOPRAWNA PODPISANA W BIURZE SPRZEDAŻY. NIE TRZEBA WTEDY PONOSIĆ DODATKOWYCH KOSZTÓW PODPISANIA UMOWY PRZED NOTARIUSZEM. UMOWA DEWELOPERSKA DOTYCZY INWESTYCJI BĘDĄCYCH W TRAKCIE REALIZACJI, KTÓRE ROZPOCZĘTE ZOSTAŁY PO WEJŚCIU W ŻYCIE TZW. USTAWY DEWELOPERSKIEJ, I TA MUSI BYĆ JUŻ ZAWARTA PRZED NOTARIUSZEM, CO WIĄŻE SIĘ Z KOSZTEM SPORZĄDZENIA TAKIEJ UMOWY W KANCELARII NOTARIALNEJ „

Stanowi ona zobowiązanie do podpisania ostatecznej umowy, można się z niego wycofać, jednak wiąże się to z poniesieniem kosztów, które są określone zapisem w samej umowie przedwstępnej lub deweloperskiej  oraz są regulowane w ustawie deweloperskiej.

Umowa przedwstępna lub deweloperskiej  jest niezbędna do tego, aby móc otrzymać kredyt. Dopiero po podpisaniu umowy przedwstępnej lub deweloperskiej będziemy wiedzieli, czy bank będzie mógł podjąć odpowiednią decyzję, a nie tylko poinformować nas o naszej zdolności kredytowej.

W treści umowy przedwstępnej powinny znaleźć się informacje dotyczące danych stron zawierających umowę, standardu mieszkania, przedmiotu umowy, harmonogramu prac, harmonogramu płatności oraz terminu odbioru i przekazania prawa własności do mieszkania.

Skomplementowanie wszelkich dokumentów stoi po stronie dewelopera. Należy pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapisów umowy, zawsze można dopytać notariusza, który odpowiada za daną umowę. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o tym, aby wnikliwie przeczytać umowę.

6.Weź kredyt

Kiedy już podpisaliśmy umowę przedwstępną, następnym krokiem będzie wzięcie kredytu. Bardzo ważne, aby pamiętać o tym, że jednym z warunków otrzymania kredytu jest posiadanie wkładu własnego wysokości 10% wartości nieruchomości.

Przydane na tym etapie mogą być onlin-owe porównywarki kredytów w celu wybrania najlepszej obecnej oferty.

np:

totalmoney porówywarka budnze

bankier-logo-kredyty-mieszkaniowe

Wysokość poszczególnych wpłat będzie zależała od etapu, na jakim znajduje się inwestycja dewelopera. W przypadku gdy jest to początek budowy, to wyniesie ona około 10% całej wartości mieszkania, w przypadku kolejnych etapów wysokość pierwszej transzy będzie rosła.

Ważny szczegół – odsetki za poszczególną transzę kredytu są naliczane dopiero od jej uruchomienia. To znaczy, że na początku nie płacimy odsetek od całego kredytu, a wyłącznie od poszczególnych części, dopiero kiedy uruchomiony zostanie cały kredyt, płacimy odsetki od pełnej kwoty.

7.Odbierz mieszkanie

Po tym, jak inwestor zakończy inwestycje czas na to, abyśmy odebrali mieszkanie. Podczas odbioru będziemy mogli zweryfikować czy spełnione zostały warunki umowy dotyczące standardu mieszkania. Jeżeli wszystko się zgadza – dochodzi do podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, podczas którego przekazywane są klucze do mieszkania.

Od momentu przekazania kluczy naliczany jest czynsz oraz wszelkie pozostałe opłaty.

8.Podpisz umowę ostateczną

Umowa ostateczna podpisywana jest u notariusza w formie aktu notarialnego. Zanim podpiszemy umowę, notariusz przeczyta nam wszystkie zapisy umowy. Od momentu podpisania aktu notarialnego staniemy się w pełni właścicielem danego mieszkania.


Czytaj również : 
Nowe mieszkanie – koszty wykończenia oraz 6 trików jak zaoszczędzić

banner-budnex-deweloper-godny-zaufania

 

 

You Might Also Like