Ciekawostki Najnowsze

Nowa ustawa deweloperska – jaki jest jej cel i jakie zmiany wprowadza?

26 lipca 2021

Pod koniec maja bieżącego roku sejm uchwalił nową ustawę deweloperską, która dotyczy ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu. Ustanowiono również powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego stanowiącego dodatkowe zabezpieczenie dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości od dewelopera. Warto nieco bliżej przyjrzeć się nowo wprowadzonym zmianom.

Składki na DFG – jaka wysokość?

Aktualne przepisy dotyczą między innymi formy opłacania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny oraz ich wysokość. W świetle ustawy nabywca nieruchomości mieszkalnej objętej nową ustawą, może dokonywać wpłat wyłącznie na rachunek powierniczy – otwarty lub zamknięty. Od każdej transzy deweloper będzie musiał odprowadzić składki, przy czym jej wysokość nie może przekroczyć 1% w przypadku otwartego rachunku powierniczego i 0,1% przy zamkniętym. Ten nowy finansowy obowiązek ciążący na nowych projektach firm deweloperskich, ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla nabywcy.

Zmiany w zakresie rachunków powierniczych

Ważną zmianą jest ustanowienie dodatkowych czynności kontrolnych,, poza tymi które już obowiązywały do tej pory, które obejmują weryfikację uczciwości dewelopera. W świetle obowiązujących już wcześniej przepisów pieniądze z rachunku powierniczego były przekazane dopiero po zakończeniu realizacji ustalonego wcześniej etapu budowy. Po wejściu w życie nowej ustawy, deweloper otrzyma transzę tylko wtedy, gdy nie ma zaległości z tytułu zobowiązań publicznoprawnych, uiszczenia opłat dla wykonawców czy zobowiązań wobec nabywców decydujących się na unieważnienie umowy. Weryfikację będzie przeprowadzał bank, który dodatkowo sprawdzi wysokość i terminowość uiszczania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Istotnym nowo wprowadzonym zabezpieczeniem będzie również przelanie ostatniej transzy wyłącznie po otrzymaniu wpisu notarialnego o przenoszeniu własności na nabywcę nieruchomości. W praktyce, nowe przepisy to jednocześnie nowe zobowiązania dla dewelopera, który otrzyma pieniądze dopiero po okazaniu stosownych oświadczeń. Dla nabywcy mieszkania lub domu oznacza to większe bezpieczeństwo. Nowe przepisy obejmą inwestycje, których sprzedaż rozpoczęła się po wejściu w życie ustawy.

Nowa ustawa deweloperska to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych. Już w świetle wcześniejszej ustawy, pieniądze nabywców były chronione rachunkiem powierniczym. Dzięki procesowi jeszcze dokładniejszej weryfikacji deweloperów, zakup nowego mieszkania ograniczy ryzyko i być może wpłynie na jeszcze większy wzrost zainteresowania ofertami od deweloperów. Zachęcamy do zapoznania się również z naszymi nieruchomościami, między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Zielonej Górze i w Szczecinie.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply