Inwestycje w nieruchomości Najnowsze

Inwestycja w mieszkania – czy to się opłaca?

15 maja 2019

Nieruchomości to nadal atrakcyjna forma inwestycyjna. Rentowność wynajmu mieszkania – obecnie kształtuje się na poziomie około 5 procent – jest wyższa niż zyski osiągane z posiadania lokat bankowych. Potencjał drzemiący w tym rynku coraz chętniej dostrzegają Polacy, którzy częściej inwestują w mieszkania deweloperskie na wynajem. Dowiedz się więcej!

Mieszkanie na wynajem – czy to się opłaca?

Nieruchomości, grunty czy też działki od lat są popularnym przedmiotem inwestycji. Pomimo że podobne zyski, jak na wynajmie mieszkań, można osiągnąć na dobrze zbudowanym portfelu inwestycyjnym, to wielu inwestorów wybiera właśnie mieszkania. Dlaczego? Kluczowym zagadnieniem okazuje się stopa ryzyka, która w przypadku nieruchomości jest mniejsza – wartość lokalu nigdy nie spadnie do zera, czego nie można powiedzieć o innych elementach portfela inwestycyjnego. Mając problem z wynajmem powierzchni, zawsze istnieje możliwość sprzedaży nieruchomość.Duży wpływ na opłacalność inwestycji na rynku nieruchomości mają rosnące ceny najmu, a także wzmożony popyt na mieszkania. Doskonale widać to na przykładzie mieszkań w Poznaniu, których oferty najmu znikają już po kilku godzinach od pojawienia się na portalach ogłoszeniowych. Głównymi najemcami takich mieszkań są studencki, młode rodziny z dziećmi, a także pracownicy przyjeżdżający do Polski zza wschodniej granicy.

Wysoki popyt, niskie stopy procentowe kredytów, a przede wszystkim rosnące ceny czynszów zachęcają kolejnych inwestorów do lokowania swoich oszczędności w mieszkaniach na wynajem. Potwierdzają to deweloperzy, których mieszkania deweloperskie są coraz częściej wykupywane przez prywatnych inwestorów i przeznaczone pod wynajem.

Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie na wynajem?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie każde mieszkanie nadaje się na wynajem. Decydując się na inwestycję w nieruchomość, należy wziąć pod uwagę kilka elementów, które finalnie mogą mieć wpływ na rentowność całego przedsięwzięcia. Podstawowym czynnikiem sukcesu każdej nieruchomości jest jej lokalizacja. Nie trudno zgadnąć, że łatwiej będzie osiągać zyski z np. nowych mieszkań w centrum Szczecina niż domów w małej miejscowości. Większa liczba potencjalnych odbiorców to większa szansa na znalezienie najemców.Drugą kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed zakupem, będzie wybór między mieszkaniami deweloperskimi oraz tymi pochodzącymi z rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale eksperci wskazują stan deweloperski jako lepsze rozwiązanie dla inwestorów. Wymagane są mniejsze nakłady na remont czy też urządzenie takiego pomieszczania. Dodatkowo, już na starcie otrzymujemy powierzchnie o wyższym standardzie wykończenia, co ułatwia dostosowanie go do wymagań klienta.

Inwestycja w nieruchomości się opłaca!

Utarte w Polsce przekonanie, że na nieruchomościach się nie traci pozostaje ciągle aktualne. Widać to obserwując ruchy inwestorów na rynku mieszkań deweloperskich, którzy coraz chętniej lokują w nich swoje pieniądze. Zyski osiągane w ten sposób, przewyższają te z lokat bankowych, a stabilnie rosnący popyt na wynajem mieszkań jest gwarancją stabilnego biznesu.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply