Ciekawostki

Rynek wtórny czy pierwotny? Różnice transakcji

19 kwietnia 2021
Rynek wtórny czy pierwotny Różnice transakcji

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania z rynku wtórnego? A może lepszym rozwiązaniem będzie nieruchomość od dewelopera? Poznaj najważniejsze wady i zalety obu transakcji i wybierz najlepszą opcję.

Rodzaj transakcji a dodatkowe opłaty

Mieszkania z rynku wtórnego na pierwszy rzut oka mogą się wydawać często tańsze w porównaniu z podobnymi nieruchomościami z rynku pierwotnego. Należy jednak wziąć po uwagę dodatkowe opłaty związane z nabyciem lokalu z drugiej ręki. Nabywca musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) według aktualnie obowiązujących stawek. Mieszkanie od dewelopera wiąże się z bezpośrednią zapłatą, natomiast w przypadku rynku wtórnego zazwyczaj dodatkowo trzeba liczyć się z uiszczeniem prowizji pośrednika.

Mieszkanie urządzone według potrzeb

Marzysz o nieruchomości, która byłaby idealnie dopasowana do Twoich oczekiwań? Niestety, rynek wtórny wiąże się w tym zakresie z wieloma ograniczeniami. Kupując mieszkanie z drugiej ręki, otrzymujesz urządzone już wnętrza, nierzadko z pełnym umeblowaniem, a także konkretne podziały. Jeśli dana aranżacja nie przypadnie Ci do gustu, będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami remontu. W łazience może być zainstalowana wanna, a nie preferowana przez Ciebie kabina, a zamiast komfortowej przestrzeni outdoorowej zobaczysz nieestetycznie zabudowany balkon – to przykładowe sytuacje, w których konieczny okaże się remont. Tymczasem nowe mieszkanie od dewelopera urządzasz samodzielnie od podstaw, wybierając odpowiednie meble czy kolor ścian. W wielu przypadkach możliwe jest również dokonanie zmian architektonicznych na etapie projektu nieruchomości, decydując się na przykład na wyburzenie ściany między kuchnią a pokojem, co jest znaczącym ułatwieniem. W efekcie zakup od dewelopera w większości przypadków okaże się bardziej opłacalny.

Zalety nowoczesnego budownictwa

Nieruchomości z rynku wtórnego często nie odpowiadają potrzebom współczesnego mieszkańca. Wielokrotnie wiążą się z wieloma przeszkodami architektonicznymi, takimi jak brak windy, strome schody, brak wystarczającej ilości parkingów, a tym samym rozjeżdżone przez samochody tereny zielone. Z kolei zakup nowego mieszkania od dewelopera to zazwyczaj gwarancja wielu dodatkowych udogodnień, jak chociażby duże balkony, dostęp do nowoczesnego parkingu podziemnego, światłowód, często również punkty ładowania samochodów elektrycznych czy ciche windy.

Gwarancja od dewelopera

Na koniec warto wspomnieć, że mieszkanie z rynku pierwotnego możesz kupić wraz z gwarancją od dewelopera. Okresy gwarancyjne zawarte są w umowie. Gwarancja stanowi znamienne potwierdzenie solidnego wykończenia mieszkania i pozwala na darmowe usuwanie nieprawidłowości w przypadku ewentualnych usterek. Mieszkanie z rynku wtórnego jest pod tym kątem bardziej ryzykowne, ponieważ ewentualne wady należy usuwać na własny rachunek.

Nowe mieszkania od Budnex

Jeśli przekonałeś się do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, zachęcamy do zapoznania się z naszymi aktualnymi propozycjami. W ofercie znajdują się między innymi nowoczesne nieruchomości w Poznaniu, na osiedlu Literacka Skwer. Udostępniamy mieszkania wraz z takimi udogodnieniami, jak przestronne balkony czy podziemna hala garażowa. Możesz również zdecydować się na mieszkania w Zielonej Górze z ogromnymi tarasami i balkonami lub nieruchomość w Gorzowie Wielkopolskim z komórką lokatorską i garażem. Zachęcamy także do zapoznania się z nowymi budynkami w Szczecinie, które jak wszystkie nasze aktualne inwestycje, wyposażyliśmy w cichobieżne windy.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply