Inwestycje w nieruchomości Mieszkanie na wynajem

Rosnące zainteresowanie najmem mieszkań zamiast kupna własnego M

28 października 2019
Zainteresowanie najmem mieszkań

Według specjalistów inwestycja w nieruchomości na polskim rynku wciąż pozostaje jedną z najrozsądniejszych alternatyw. Jednak z drugiej strony mamy do czynienia z coraz popularniejszym trendem – wynajmem długoterminowym. Sprawdźmy, jakie kwestie decydują o tym, że Polacy wybierają najem mieszkań zamiast kupna własnego M!

Na własność czy na wynajem?

Własne mieszkanie – od pokoleń, dążenie do zmiany stanu posiadania, na taki, który uwzględnia własne M, jest niezwykle pożądane. Lokal mieszkalny na własność to poczucie stabilności, bezpieczeństwa i pewności. Ponadto to znakomity sposób na lokatę kapitału, a także idealna inwestycja w perspektywie zwrotu zysku na przestrzeni lat. Zakup mieszkania jest także dobrym sposobem na zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci. Owe zalety, mimo że jednoznacznie pozytywne, często rozmijają się z możliwościami i wartościami dość dużej grupy osób, która warunkuje komfort swojego życia innymi aspektami. Współcześnie kwestie związane z finansami, pracą, czy światopoglądem sprawiają, że znaczące grono zdecydowanie wyżej od zakupu mieszkania ceni najem długoterminowy.

Nie każdego będzie stać…

Oczywiście najważniejszym elementem warunkującym decyzję o zakupie mieszkania jest ten dotyczący pieniędzy. Inwestycja we własny lokal mieszkalny wymaga bardzo dużych środków. Jedynie niewielki odsetek osób może pozwolić sobie na zakup za gotówkę bądź wybór finansowania, które sprawi, że staną się one właścicielami po zaledwie kilku latach od podpisania stosownej umowy. W większości wypadków własne M wiąże się z wieloletnim kredytem. A taka perspektywa dla wielu, delikatnie mówiąc, nie jest zbyt kusząca. Co prawda, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, co miesiąc trzeba ponosić opłaty, a osoby spłacające kredyt opłacają swoja nieruchomość. Jednak konieczność comiesięcznego obowiązku na przestrzeni dajmy na to 30 czy 40 lat jest obciążeniem zbyt dużym i stresującym dla sporej liczby z nas. Inną kwestią jest zdolność kredytowa – jak powszechnie wiadomo, otrzymanie kredytu hipotecznego, nawet przy wkładzie własnym, obecnie często graniczy z cudem.

Praca na całym świecie

Innym ważnym aspektem jest zmiana charakteru rynku pracy. Obecnie wielu pracowników liczy się ze świadomością tego, że nie będą związani z daną firmą do końca życia. A właśnie umowa o pracę często jest kluczowym dokumentem przy staraniach o wspomniany powyżej kredyt hipoteczny. Niestabilność zatrudnienia oraz duża konkurencja zniechęcają do przywiązywania się do danego stanowiska, a co za tym idzie miejscowości, w tym samym stopniu, co praca, która wiąże się z częstymi zmianami zamieszkania, czy piastowaniem różnych stanowisk, w różnych oddziałach, nie tylko na terenie kraju, lecz także za granicą.

Życie w zgodzie ze sobą

Wreszcie dochodzą również kwestie światopoglądowe, niejako powiązane z tymi, które poruszaliśmy w poprzednich akapitach. Zwłaszcza u młodszych pokoleń możemy zaobserwować zmianę postrzegania rzeczywistości. Globalizacja sprawia, że stajemy się obywatelami świata, coraz mniej przywiązanymi do jednego miejsca. Do tego, młodzi ludzie często rezygnują z rodziny na rzecz kariery, czy też nieskrępowanego podróżowania i życia po różnych zakątkach. Na pytanie mieć, czy być, często możemy spotkać się z odpowiedzią wybierającą drugą z opcji.

Niezawodna inwestycja

Wszystko, o czym wspomnieliśmy powyżej, sprawia, że zapotrzebowanie na wynajem mieszkania w nadchodzących latach z pewnością nie zmaleje. Niniejszy wpis może posłużyć wam niczym poradnik budowlany, ponieważ poruszone w nim kwestie dość mocno sugerują, w co warto zainwestować posiadany kapitał. Rodzice powinni rozważyć mieszkanie dla młodych, ponieważ jak wiadomo, światopogląd się zmienia, a młody, wolny duch z czasem zazwyczaj pragnie jednak znaleźć spokojną przyszłość, natomiast reszta inwestorów powinna mieć na uwadze zwłaszcza mieszkania dwupokojowe, stworzone wręcz dla pracowników międzynarodowych firm.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply