Jak znaleźć wymarzone M Mieszkanie na wynajem

Kupić czy wynająć?

26 października 2017

Rozważania nad tym czy to już właściwy moment by kupić własne mieszkanie czy może poczekać jeszcze rok albo dwa jest odwiecznym dylematem osób wynajmujących lokum. Aby podjąć właściwą decyzję warto przeanalizować całą sytuację i dobrze to policzyć. Mieszkanie w kredycie nie jest takie straszne jak to malują.

Własne mieszkanie daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Nawet jeżeli kupujemy je w kredycie to wciąż jesteśmy na plus. Przyjrzyjmy się temu dokładnie.

Ile nas to kosztuje?

Patrząc na koszty najmu w Gorzowie, za małe dwupokojowe mieszkanie musimy zapłacić ok. 1300 zł. W tym jest opłata dla wynajmującego i koszty rachunków. W skali roku robi się już z tego konkretna suma, a gdybyśmy wynajmowali takie mieszkanie przez 14 lat, to zapłacimy jego równowartość. Dla przykładu. Nowe mieszkanie na Osiedlu Europejskim o powierzchni  35 mkw. możemy kupić już za ok. 133 tys. Jego wykończenie to ok. 1000 zł za mkw.  co daje nam łącznie 168 tys. to właśnie kwota, którą spłacamy przez 14 lat w czynszu dla wynajmującego.

Kupić czy wynająć mieszkanie

Od kredytu do własnego M.

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Nie oznacza to jednak, że własne M jest poza zasięgiem naszej ręki. Biorąc za przykład ww mieszkanie 35m2 na początek wystarczy 17 tys. zł. Tyle wynosi  minimalny wkład własny w wysokości 10 proc.  wartości mieszkania. Oczywiście kredyt musi być dopasowany do naszych możliwości finansowych. Możemy wybrać taki, którego rata miesięczna nie będzie wyższa niż czynsz, który płacimy wynajmującemu. Wracając do naszego przykładu czyli wykończonego mieszkania 35 mkw. na Osiedlu Europejskim w łącznej cenie168 tys. zł. Przy kredycie na 20 lat, w równych ratach, miesięczna rata wyniesie 989 zł, czyli tyle samo ile byśmy zapłacili za najem. Na pierwszy rzut oka, przy wynajmie, mieszkanie spłacane jest przez 14 lat, a w kredycie przez 20. Tyle, że po 14 latach spłacania kredytu jesteśmy właścicielami mieszkania w 75 proc., a po 14 latach najmu nie mamy nadal nic.  Warto więc było to przeliczyć bo wnioski nasuwają się same. Jakby nie patrzeć kredyt się opłaca.

Kupić czy wynająć

Z najemcy stań się wynajmującym

Ktoś może powiedzieć, że dziś trzeba być mobilnym, a mieszkanie wiąże z danym miejscem, nie wspominając o kredycie, który dla wielu wydaje się zbyt długim zobowiązaniem. Spójrzmy na to z innej strony. Bez względu na to jak nasze losy się potoczą, mamy wykończone i wyposażone mieszkanie, które kosztuje nas mniej niż kwota jaką możemy uzyskać z najmu. W tej sytuacji  możemy stać się wynajmującymi, a nasz kredyt, a co za tym idzie mieszkanie będzie spłacać się samo. Co prawda nie mamy mieszkania do swojej dyspozycji, ale za to najemca w czynszu spłaca nasze mieszkanie, a my możemy podążać za pracą czy marzeniami nie będąc już uwiązanym. Biorąc kredyt na własne potrzeby mieszkaniowe konsumujemy pożyczone pieniądze. Wynajmując zakupione na kredyt mieszkanie – bezpiecznie je inwestujemy.

Nowe mieszkania, Gorzów

Bez względu na to czy kupujemy mieszkanie na własne potrzeby czy pod wynajem to zawsze się to opłaca. Spłacając kredyt, z każdą ratą jesteśmy o krok bliżej do jego własności.

Mieszkania do 40m2 dostępne są aktualnie w tych inwestycjach:

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply