Ciekawostki

Wszystko, co musisz wiedzieć o świadectwach energetycznych budynków

17 stycznia 2024
Świadectwa energetyczne budynków

28 kwietnia 2023 roku to ważna data w sektorze nieruchomości. To od tego dnia każda nieruchomość wystawiana na sprzedaż lub na wynajem obowiązkowo musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Ten niezbędny dokument określa zapotrzebowanie na energię związane z użytkowaniem danego budynku. Warto dowiedzieć się, co dokładnie powinien on zawierać, jak długo jest ważny i kto może zgłosić jego wykonanie.

Jakie informacje zawiera świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne budynku musi uwzględniać podstawowe informacje na temat zapotrzebowania danej nieruchomości na energię, która jest niezbędna do ogrzewania budynku, wentylacji, chłodzenia lub zagrzania wody. Jeśli dotyczy rynku wtórnego, w dokumencie będą zawarte wytyczne dotyczące zalecanych działań, jakie warto podjąć, aby poprawić efektywność energetyczną danego obiektu. Na podstawie danych zawartych w świadectwie energetycznym można orientacyjnie obliczyć roczne koszty zużycia energii, co dla wielu kupujących jest niezwykle ważne.

Kto może zlecić sporządzenie świadectwa energetycznego budynku?

Warto także dowiedzieć się, kto może zlecić wykonanie świadectwa energetycznego. Otóż obecnie uprawniony do tego jest każdy właściciel lub zarządca danej nieruchomości, który zamierza ją sprzedać lub wynająć. Sporządzenie dokumentu może też zlecić osoba ze spółdzielczym własnościowym lub lokatorskim prawem do danego lokalu. Wykonanie świadectwa energetycznego budynku zleca także inwestor i powinien to zrobić przed złożeniem wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Warto podkreślić, że sporządzenie tego dokumentu jest obowiązkowe nie tylko dla nowych budynków, ale także dla starszych nieruchomości, wybudowanych przed 2009 roku, jeśli mają one zostać sprzedane lub wynajęte.

Kto może sporządzić świadectwo energetyczne budynku?

Dokumenty związane z klasą energetyczną danego budynku sporządza audytor energetyczny lub doradca energetyczny. Takie osoby mają niezbędną wiedzę z zakresu budownictwa, charakterystyki instalacji elektrycznych, wentylacji oraz ogrzewania. Doświadczony audytor lub doradca jest w stanie zdiagnozować problemy energetyczne w danym budynku i zalecić wdrożenie zmian, aby obniżyć ilość zużywanej energii.

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne budynku?

Zastanawiasz się, jak długo będzie ważne sporządzone świadectwo energetyczne dla danej nieruchomości? W świetle obowiązujących przepisów taki dokument jest ważny przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Wyjątek stanowią świadectwa sporządzone przed 28 kwietnia 2023 roku, które zachowują ważność na ustalony wcześniej okres. Należy też podkreślić, że jeśli w danej nieruchomości zostaną wykonane prace budowlano-instalacyjne, które mogły wpłynąć na stan energetyczny, konieczne jest uzyskanie nowego świadectwa.

Podsumowanie

A zatem, jeśli zamierzasz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, pamiętaj o sporządzeniu świadectwa energetycznego budynku. Dopełnienie niezbędnych formalności nie jest czasochłonne, a na podstawie otrzymanego dokumentu potencjalny nabywca dowie się, jakich kosztów utrzymania może się spodziewać, co może także wpłynąć na jego decyzję zakupową.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply