Ciekawostki Inspiracje

Czy warto łączyć dwa mieszkania, aby uzyskać większą przestrzeń?

27 stycznia 2020
Czy warto łączyć dwa mieszkania, aby uzyskać większą przestrzeń

Wiele osób, które stoją w obliczu kupna mieszkania, zadaje sobie pytanie, czy warto łączyć dwa lokale, aby uzyskać większą przestrzeń? W tym wpisie sprawdzamy największe zalety takiego rozwiązania.

Im wcześniej, tym lepiej

Łączenie mieszkań jest znakomitym pomysłem zwłaszcza na wczesnym etapie inwestycji. Zazwyczaj wiąże się ona z wprowadzeniem dość kosztownych zmian związanych z innym układem ścianek, instalacji itp. W przypadku niektórych deweloperów, jak np. Budnex może się ono odbyć praktycznie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, oczywiście, jeśli obydwa lokale reprezentują ten sam lub podobny standard.

Ukłon w stronę dewelopera

Uzyskanie większej przestrzeni z dwóch lokali to rozwiązanie dobre również wtedy, gdy zależy nam na konkretnej inwestycji, jednak nie ma w jej ofercie interesującego nas metrażu. Zazwyczaj trudno znaleźć mieszkanie o powierzchni większej niż 70-80 m2. Jest tak z prostego powodu – deweloperzy zakładają, że klient zainteresowany większym lokalem w razie potrzeby może kupić dwa mniejsze i je połączyć. Takie podejście nie powinno dziwić, ponieważ ze względu na instalacje zdecydowanie trudniej później wydzielić z dużego mieszkania dwa małe.

Możliwość powtórnego rozdzielenia, czyli przyszłościowa inwestycja

O ile wydzielenie dwóch mieszkań z jednego może być nie lada wyzwaniem, o tyle powtórne rozdzielenie lokalu składającego się z dwóch mniejszych jest o wiele prostsze. Czemu mielibyśmy brać pod uwagę ten aspekt? W późniejszym okresie możemy na przykład chcieć je podzielić i przekazać dwójce dzieci lub ograniczyć miesięczne opłaty na emeryturze bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania (odsprzedanie jednego z “ponownie odzyskanych” lokali zapewni nam przy tym środki, z którymi jesień życia będzie malować się w zdecydowanie cieplejszych barwach). Powtórny podział można zaplanować na odpowiednio wczesnym etapie inwestycji, dzięki czemu koszty z nim związane uda się w znacznym stopniu ograniczyć. W tej kwestii warto polegać na usługach profesjonalnego architekta, który przygotuje projekt wymagający możliwie jak najmniejszych zmian, jakie należy wprowadzić przy chęci lub konieczności ponownego rozłączenia mieszkań.

W pionie czy w poziomie?

Kiedy dysponujemy odpowiednimi środkami i jesteśmy zdecydowani na połączenie dwóch lokali, pozostaje decyzja czy ma być ono horyzontalne, czy wertykalne. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Mieszkanie na jednym piętrze to lepsza komunikacja i możliwość tworzenia przestronnych wnętrz. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi. Z kolei lokal dwupoziomowy daje większe pole do popisu pod względem koncepcji wystroju, w tym możliwość stworzenia stref, niczym w domu jednorodzinnym, gdzie strefa dzienna, czyli salon, kuchnia i WC, przeznaczone również do przyjmowania gości znajdą się na dole, a strefa nocna, czyli garderoba, sypialnie oraz łazienka/łazienki na górze.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply