Ciekawostki Najnowsze

Program mieszkaniowy dla młodych – na czym polega?

2 marca 2023
Program mieszkaniowy dla młodych - na czym polega

Już pierwszego lipca 2023 roku ruszy nowy program mieszkaniowy „Pierwsze Mieszkanie”, który będzie skierowany do osób przed 45. rokiem życia. Nie każdy jednak będzie mógł z niego skorzystać – wiek nie stanowi jedynego ograniczenia. Głównym założeniem programu jest wsparcie w zakupie własnego mieszkania – także w przypadku osób, które chcą nabyć nieruchomość w nieco dłuższej perspektywie.

Kto może skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

W drugiej połowie 2023 roku osoby, które nie ukończyły 45 roku życia będą mogły nabyć nieruchomość z pomocą programu Pierwsze Mieszkanie. Warunkiem niezbędnym jest nieposiadanie własnej nieruchomości mieszkalnej lub spółdzielczego prawa do takiego lokalu. Jak sytuacja będzie wyglądać w przypadku darowizny? Nawet jeśli ktoś utraci do niej prawo, ale z jej tytułu otrzymał kiedyś nieruchomość na własność, zostanie wykluczony z planowanego projektu. Z programu będą mogły skorzystać zarówno osoby zainteresowane mieszkaniem z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Warto podkreślić, że nie ma żadnych limitów dotyczących metrażu nieruchomości.

Pierwsze mieszkanie z bezpiecznym kredytem

Program mieszkaniowy dla młodych w założeniu ma pozwolić na zakup pierwszego mieszkania na kredyt z bezpiecznym oprocentowaniem. Na czym dokładnie ma ono polegać? Beneficjenci tego rozwiązania będą mogli skorzystać z gwarantowanego oprocentowania 2%. Pozostałe należności z tytułu kredytu mieszkaniowego ma zapłacić państwo. Jest to opcja skierowana do osób, które są zdecydowane na zakup nieruchomości w niedługim czasie. Z budżetu państwa będzie opłacana różnica między stałą stopą oferowaną przez bank kredytujący, a gwarantowaną w ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” stopą 2%. Ile maksymalnie może wynosić kredyt? W przypadku gospodarstwa jednoosobowego jest to kwota 500.000 zł, a w przypadku dwóch lub więcej osób – do 600.000 zł. Należy podkreślić, że w ramach proponowanego rozwiązania można ominąć uiszczenie wkładu własnego.

Specjalne Konto Mieszkaniowe – najważniejsze informacje

Drugim rozwiązaniem oferowanym w ramach programu mieszkaniowego dla młodych jest założenie Specjalnego Konta Mieszkaniowego. Mogą z niego skorzystać osoby mieszkające z co najmniej dwojgiem dzieci. W tym przypadku beneficjent jest zobowiązany do uiszczania systematycznych wpłat na konto (minimum 11 wpłat w ciągu roku), aby z tego tytułu uzyskać specjalną dotację z budżetu państwa. W zależności od potrzeb okres oszczędzania może trwać od trzech do dziesięciu lat. Po jego zakończeniu beneficjent ma pięć kolejnych lat, aby przeznaczyć zaoszczędzone środki na zakup mieszkania.

Jeśli chcesz skorzystać z programu mieszkaniowego dla młodych i jesteś zainteresowany zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Proponujemy nieruchomości z rynku pierwotnego w atrakcyjnych lokalizacjach. Wciąż mamy wolne mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Poznaniu i w Szczecinie. W wielu miastach już wkrótce dostępne będą nasze najnowsze inwestycje.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply