Ciekawostki

Co oznacza skrót „PRS”?

5 października 2022
PRS, Private Rented Sector

PRS, czyli Private Rented Sector oznacza Rynek Najmu Instytucjonalnego. Z biegiem czasu zyskuje on na znaczeniu także w Polsce, o czym świadczy rosnąca liczba mieszkań przeznaczonych na PRS. Warto poznać nieco bliżej ten rynek najmu z perspektywy naszego kraju.

Czym jest Private Rented Sector?

PRS to pojęcie związane z wynajmowaniem lokali przez podmioty, które zawodowo zajmują się tego typu działalnością. W praktyce, zazwyczaj PRS sprowadza się do umów zawieranych przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne – warunkiem koniecznym jest prowadzenie działalności sprowadzającej się do wynajmowania lokali mieszkalnych czy usługowych.

Inwestycje na sprzedaż w ramach PRS

Aktualnie wyróżnia się dwa główne modele Private Rented Sector. Pierwszy z nich sprowadza się do nabywania konkretnej inwestycji mieszkaniowej przez jeden podmiot. Taką inwestycją zazwyczaj są całe budynki, a ich wynajem najczęściej jest powierzany profesjonalistom specjalizującym się w wynajmowaniu nieruchomości. Przy tym modelu PRS zwykle podmiot zainteresowany inwestycją odpowiada także za jej finansowanie. Drugą alternatywą jest sprzedawanie inwestycji mniejszym, prywatnym podmiotom, którzy następnie sami szukają osób wynajmujących na nabyte lokale. Warto podkreślić, że pierwszy z modeli zazwyczaj obejmuje także wiele dodatkowych usług. Przykładem jest możliwość nabycia pod wynajem lokali, w których można urządzić pralnię czy siłownię.

Rynek Najmu Instytucjonalnego w Polsce

W naszym kraju PRS wciąż jest na początkowym etapie rozwoju, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę inne państwa. W porównaniu do najmu od osób prywatnych, PRS wynosi zaledwie 1%. Przykładowo, w 2019 w Berlinie aż 37% mieszkań było własnością inwestorów instytucjonalnych. Należy podkreślić, że według prognoz liczba nieruchomości dla funduszy inwestycyjnych będzie gwałtownie wzrastać. Jeszcze w 2021 roku we Wrocławiu rynek nieruchomości mieszkaniowych pod wynajem PRS obejmował zaledwie 0,3% w całkowitym zasobie nieruchomości. Tymczasem prognozuje się, że w 2023 roku wyniesie on co najmniej 1,2%.

Gdzie można wynająć mieszkanie z rynku PRS w Polsce?

W Polsce inwestycje na sprzedaż w ramach PRS są realizowane głównie w największych miastach. Można z nich skorzystać między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu. Wraz z gwałtownym rozwojem rynku PRS w naszym kraju, oferta jest dostępna również w mniejszych miastach. Coraz więcej deweloperów decyduje się na budowanie całych budynków z myślą o ich późniejszym odsprzedaniu prywatnym inwestorom.

Również Budnex wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów zainteresowanych nabyciem mieszkań w ramach PRS. Już od paru lat nasze nieruchomości sprzedajemy nie tylko dla klientów indywidualnych, ale też oferujemy całe budynki dla klientów instytucjonalnych. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w budownictwie wielorodzinnym udało nam się przygotować bardzo atrakcyjną ofertę dla klientów biznesowych. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply