Ciekawostki

Obowiązki wynajmującego – krótki poradnik dla początkujących inwestorów

26 września 2022
Obowiązki wynajmującego

Zamierzasz czerpać zyski z tytułu wynajmu nieruchomości? Zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy z najemcą, koniecznie zapoznaj się ze swoimi obowiązkami. Pamiętaj, że jeśli wynajmujesz prywatny budynek, możesz zmodyfikować zakres powinności – od Ciebie zależy szczegółowa treść umowy podpisywanej z najemcą.

Katalog obowiązków wynajmującego – naprawa instalacji

W przypadku mieszkań komunalnych, czy też lokali należących do wspólnot mieszkaniowych, kluczowym dokumentem jest katalog obowiązków wynajmującego. Ze względu na jasno określone zasady zazwyczaj stosują go również osoby wynajmujące nieruchomości spoza zasobu publicznego. Według aktualnych przepisów uwzględnionych w katalogu obowiązkiem wynajmującego jest dbanie o prawidłowe działanie wszystkich instalacji, z których korzysta najemca, w tym m.in. instalacji wodnej, elektrycznej czy cieplnej. W razie potrzeby to wynajmujący musi zadbać o wymianę niesprawnych elementów instalacyjnych.

Jakie sprzęty musi wymieniać wynajmujący?

Obowiązkiem wynajmującego jest bieżąca naprawa poszczególnych elementów wyposażenia mieszkania, które zostały oddane do dyspozycji najemcy z dniem zawarcia umowy. W przypadku awarii na przykład kuchenki elektrycznej, kabiny prysznicowej, zmywarki czy czajnika elektrycznego, musi on pokryć koszty naprawy. Wynajmujący jest także odpowiedzialny za wymianę okien i drzwi oraz położenie nowych tynków i podłóg. Musi dbać o to, aby zapewniać najmującemu komfort mieszkania na tym samym poziomie. Wyjątek stanowią sytuacje, w których do uszkodzenia sprzętów doszło w wyniku celowego działania najmującego.

Co, jeśli wynajmujący nie wywiązuje się z obowiązków?

Zastanawiasz się, jakie konsekwencje grożą osobom wynajmującym, które nie wywiązują się ze swoich obowiązków? Jeśli zwlekają z przeprowadzeniem napraw lub wymianą niedziałających sprzętów, najemca może domagać się swoich praw na drodze sądowej.

Obowiązek informowania o zmianie miejsca zamieszkania

Ustawa o ochronie praw lokatorów uwzględnia również obowiązki, które dotyczą zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Przykładem jest konieczność poinformowania drugiej strony w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Nie wystarczy powiadomienie telefoniczne – w świetle obowiązujących przepisów wymagane jest zastosowanie pisemnego powiadomienia. Warto o tym pamiętać – w przeciwnym wypadku korespondencja wysyłana na ostatni znany adres będzie automatycznie uznawana za doręczoną, nawet jeśli wynajmujący jej nie odebrał.

Chcesz kupić nowoczesne mieszkanie na wynajem, w którym nie będziesz musiał przeprowadzać kosztownego remontu i wymiany instalacji? Poznaj ofertę od Budnex i wybierz nieruchomość w interesującej Cię lokalizacji! Możesz zdecydować się na mieszkanie od Budnex w Poznaniu, w Gorzowie Wielkopolskim, w Szczecinie lub w Zielonej Górze. Sprawdź, które nieruchomości wciąż są dostępne dla potencjalnych inwestorów. Postaw na nowoczesne mieszkanie, które nie będzie wymagało kosztownej wymiany stolarki okiennej czy drzwi.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply