Ciekawostki Inspiracje

Kuchnia – zabudowana czy otwarta?

6 kwietnia 2022
Kuchnia – zabudowana czy otwarta

Zastanawiasz się, jaka kuchnia spełni Twoje oczekiwania? Możesz zdecydować się na wnętrze zabudowane lub otwarte. Oba warianty mają swoje plusy i minusy, dlatego dokładnie musisz przemyśleć, co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Atuty kuchni otwartej

Interesują Cię nowe mieszkania o stosunkowo niewielkim metrażu? W takich nieruchomościach świetnie sprawdza się kuchnia otwarta będąca połączeniem dwóch pomieszczeń. Zazwyczaj przechodzi ona w pokój dzienny, ale w zależności od rozkładu mieszkania może też łączyć się z przedpokojem. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć kontakt z innymi domownikami podczas gotowania. Otwartą kuchnię z pewnością docenią także rodzice pilnujący dzieci. W tak zaaranżowanym mieszkaniu doskonale sprawdzają się tak zwane wyspy, które pełną funkcję dodatkowej przestrzeni roboczej, a niekiedy też stołu. Dzięki temu nawet niewielka kuchnia połączona z salonem może być bardzo komfortowa.

Jakie wady ma kuchnia otwarta?

Jeśli decydujesz się na zakup nowej nieruchomości z kuchnią otwartą, musisz liczyć się z koniecznością zamówienia mebli na wymiar – urządzenie takiej przestrzeni zazwyczaj jest droższe niż w przypadku pomieszczeń zamkniętych. Minusem tego rozwiązania mogą być także charakterystyczne zapachy unoszące się po całym mieszkaniu. Problemem w takim wnętrzu może być również konieczność utrzymania porządku – niepochowane naczynia będą wyglądać nieestetycznie, przykuwając uwagę gości znajdujących się w sąsiadującym salonie.

Zalety kuchnie zamkniętej

Kupiłeś nowe mieszkanie i zależy Ci na urządzeniu kuchni, która będzie Twoją oazą ciszy i spokoju? W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie pomieszczenie zamknięte. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie prywatność – wystarczy zamknąć drzwi, aby odizolować się od domowników. Ponieważ taka kuchnia wiąże się z większą liczbą ścian, możesz liczyć na funkcjonalnie zagospodarowanie wnętrza – w porównaniu z aneksem kuchennym, z łatwością wprowadzisz do niej więcej szafek. W takim wnętrzu z pewnością poczujesz się bardziej swobodnie. Nie musisz obawiać się, że goście zobaczą kuchenny bałagan – wystarczy po prostu przymknąć drzwi. To także świetne rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa najmłodszych, którym można utrudnić wejście do kuchni, chroniąc przed przypadkowym poparzeniem się.

Minusy kuchni zamkniętej

Dużą kuchnię zamkniętą możesz urządzić w dowolny sposób, ale w przypadku mniejszego pomieszczenia musisz liczyć się ze znacznym ograniczeniem przestrzeni. W takim wnętrzu nie urządzić kącika do wspólnego jedzenia posiłków, co wiąże się z koniecznością podawania dań w salonie. Minusem może być także konieczność dodatkowego doświetlenia kuchni – szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń z małym oknem.

W Budnex znajdziesz dla siebie komfortowe mieszkania idealne do urządzenia kuchni zamkniętej lub otwartej. Pamiętaj, że na wczesnym etapie budowy możesz np. zrezygnować z jednej ze ścian, dzięki czemu z łatwością połączysz kuchnię z salonem lub przedpokojem. Zapoznaj się z dostępnymi nieruchomościami w Gorzowie Wielkopolskim, w Poznaniu czy w Szczecinie i wybierz dla siebie odpowiednią ofertę.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply