Ciekawostki Najnowsze

Dlaczego raty kredytów rosną?

23 czerwca 2022
Dlaczego raty kredytów rosną

Nawet jeśli nie masz kredytu hipotecznego, z pewnością słyszałeś o gwałtownie rosnących ratach kredytów, z którymi boryka się wielu Polaków. Czy wiesz, co tak naprawdę wpływa na trudną sytuację finansową? Poznaj kluczowe pojęcia, które powinien znać każdy potencjalny kredytobiorca i dowiedz się, dlaczego raty kredytów są coraz wyższe.

Co wpływa na wzrost kredytu hipotecznego?

Większość Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, nie zastanawiając się, z czym wiąże się ryzyko takiej pożyczki. Można ją podzielić na dwie części. Pierwsza z nich jest stała i zależy wyłącznie od ustalonej przez bank marży. Jej wysokość musi być uwzględniona w umowie. Druga część kredytu hipotecznego jest częścią zmienną, określaną jako WIBOR. Odpowiada ona za dzisiejsze wzrosty kredytów, a jej wysokość jest uzależniona od polityki prowadzonej przez Narodowy Bank Polski.

Co musisz wiedzieć o stopach procentowych?

Wzrost WIBORU jest wprostproporcjonalny do wysokości stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Ich wartość wyraża się procentowo, a na wysokość wpływa aktualna sytuacja gospodarcza kraju. Polska już od paru miesięcy zmaga się z galopującą inflacją. Z pewnością sam zauważyłeś gwałtowny wzrost cen – zarówno w przypadku produktów spożywczych, jak i artykułów przemysłowych czy usług. Na tak wysoką inflację złożyło się kilka kwestii.

Nie bez znaczenia jest kryzys gospodarczy wywołany pandemią Covid-19, ale nie tylko. Obecnie kluczowym czynnikiem napędzającym inflację jest wojna na Ukrainie, która rzutuje na wysokie ceny żywności i surowców. Nadrzędnym celem Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie inflacji na optymalnym poziomie. W przypadku jej gwałtownego wzrostu, NBP stara się podwyższyć cenę pieniądza. Właśnie dlatego są ustalane wyższe stopy procentowe, w wyniku których banki komercyjne uzyskują pożyczkę od NBP po wyższej cenie. To z kolei wpływa na straty poniesione przez zwykłych konsumentów, którzy zaciągnięty u nich kredyt muszą spłacać z wyższym oprocentowaniem. Niekorzystna sytuacja finansowa ma w założeniu skłonić obywateli do spowolnienia konsumpcji i tym samym – obniżenia stopnia inflacji.

Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Ciągłe podwyżki stóp procentowych są szczególnie problematyczne dla osób korzystających z kredytów hipotecznych. Wielu Polaków nie radzi sobie z koniecznością spłaty znacznie wyższych rat. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Mogą z niego skorzystać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Fundusz wypłaca pożyczkę na spłatę zadłużenia – nawet do 72.000 zł łącznie, przez okres do 36 miesięcy. Po dwóch latach od wypłacenia ostatniej transzy pożyczki, konsument musi przystąpić do jej spłaty, dzieląc kwotę na 144 nieoprocentowane raty. Warto podkreślić, że po stu spłaconych terminowo ratach, kredytobiorca może liczyć na umorzenie pozostałych należności.

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, ale obawiasz się rosnących stóp procentowych, wybierz bank gwarantujący stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Szukasz nowoczesnego mieszkania w atrakcyjnej okolicy? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi inwestycjami! Oferujemy nowe nieruchomości między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, w Zielonej Górze, w Poznaniu i w Szczecinie.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply