Ciekawostki

Jak sfinansować inwestycję deweloperską?

12 stycznia 2021
Jak sfinansować inwestycję deweloperską

Zakup nieruchomości zawsze wiążę się z wysokimi kosztami – szczególnie jeśli dotyczy nowego mieszkania od dewelopera, w nowoczesnym budownictwie, ze wszelkimi udogodnieniami. Warto jednak zdecydować się na tę formę inwestycji, która nawet w przeciągu kilkunastu lat utrzyma swoją wartość. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest sfinansowanie nieruchomości z własnych środków. Jeżeli jednak nie dysponujesz wolną kwotą, możesz zdecydować się na skorzystanie ze wsparcia zewnętrznego.

Kredyt hipoteczny – sposób na sfinansowanie nieruchomości

Obecnie większość Polaków decyduje się na inwestycję deweloperską ze wsparciem kredytu hipotecznego. To bez wątpienia najprostsze rozwiązanie, aby stosunkowo szybko otrzymać potrzebną kwotę. Najczęściej spłaty są rozłożone na okres kilkudziesięciu lat, co pozwala ustalić optymalną wysokość raty. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy banku, sprawdź swoją zdolność kredytową. Orientacyjną wysokość przyznanego kredytu można wyliczyć online za pośrednictwem automatycznych kalkulatorów kredytowych. Lepiej jednak umówić się na spotkanie z przedstawicielem banku, który weźmie pod uwagę Twoją indywidualną sytuację i dokładnie obliczy wartość przyznanego kredytu hipotecznego. Nie musisz na stałe wiązać się z jednym kredytodawcą. W przyszłości możesz ubiegać się o tak zwane refinansowanie kredytu hipotecznego, w ramach którego spłacisz dotychczasowe należności i zaciągniesz nowe zobowiązanie na bardziej atrakcyjnych warunkach.

Odwrócony kredyt hipoteczny – na czym polega?

Inną alternatywą jest skorzystanie z tak zwanego odwróconego kredytu hipotecznego. Z uwagi na jego specyfikę cieszy się on popularnością przede wszystkim wśród starszych osób – powyżej 62. roku życia. W ramach tej formy pomocy można otrzymać wsparcie finansowe, decydując się na odstąpienie od prawa własności na rzecz banku. Należy podkreślić, że tylko kredytobiorca lub jego spadkobierca korzysta z propozycji spieniężenia. Odwrócony kredyt hipoteczny zakłada, że w przypadku niespłacenia należności mieszkanie staje się własnością banku. Samo zobowiązanie może zostać uiszczone przez spadkobierców kredytobiorcy.

Umowa z deweloperem a sfinansowanie nieruchomości

Jeśli sprawdziłeś swoją zdolność kredytową i jesteś zdecydowany na konkretną inwestycję deweloperską, możesz przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej. Zawiera ona kluczowe informacje dotyczące nie tylko samej nieruchomości, ale i warunków sprzedaży. Musi uwzględniać dane odnoszące się do wysokości i terminu uiszczenia zadatku oraz kolejnych wpłat. W przypadku inwestycji będącej w budowie, zamiast umowy przedwstępnej podpisuje się umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, w tym dokumencie znajdziesz również konta technicznego w rachunku powierniczym, na który masz przelewać transze.

Nie rezygnuj z atrakcyjnej inwestycji deweloperskiej tylko dlatego, że nie posiadasz wolnych środków. Warto zdecydować się na inne sposoby sfinansowania, w tym popularne kredyty hipoteczne. Obecnie banki udostępniają wiele intratnych ofert, co pozwoli Ci spłacać zadłużenie na naprawdę korzystnych warunkach.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply