Ciekawostki Inwestycje w nieruchomości

Jakie zmiany czekają nas na rynku mieszkań?

18 listopada 2020
Jakie zmiany czekaja nas na rynku mieszkan

Pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację gospodarczą kraju, obejmując różne gałęzie. Rynek nieruchomości także ulega zmianie, co jest widocznie między innymi w kontekście wynajmu mieszkań. Już na początku pandemii było widać pierwsze skutki braku studentów w miastach akademickich, czyli większą ilość wolnych lokali na wynajem, które sukcesywnie zostają zapełniane przez ciągle napływających pracowników z Ukrainy oraz firmy.

Mniejsze zainteresowanie wynajmem wśród studentów

W czasie lockdownu uczelnie były zmuszone do zorganizowania zajęć online. To rozwiązanie się sprawdziło, dlatego w trosce o bezpieczeństwo na wielu z nich ten tryb nauki wciąż obowiązuje. Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała czasowy brak studentów w miastach akademickich, a co za tym idzie mniejszą ilość potencjalnych najemców w największych miastach Polski. Większość młodych ludzi zdecydowało się na pozostanie w domu, aby kontynuować zdalne nauczanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Sytuację stabilizuje ciągłe zainteresowanie wynajmem wśród pracowników z Ukrainy. Coraz więcej naszych wschodnich sąsiadów decyduje się na dłuższy pobyt w Polsce, co skłania ich do poszukiwania mieszkań i pokojów na wynajem. Ukraińcy mieszkający już Polsce dłużej, często poszukują mieszkań o wyższym standardzie niż wcześniej lub zamieniają pokój na całe mieszkanie korzystając ze zwolnienia większej liczby lokali zajmowanych dotychczas przez studentów. Z tej możliwości korzystają także Polacy, których w obliczu kryzysu nie stać na zaciągnięcie kredytu na własne M.
Sytuacja na rynku, na którym nadal brakuje mieszkań, sprawia, że nieruchomości dotychczas zajmowane przez studentów szybciej niż byśmy przypuszczali znajdują nowych najemców. Chociaż, trzeba się z tym liczyć, że znalezienie nowych zainteresowanych, może wymagać od właścicieli mieszkań trochę więcej elastyczności i nowego podejścia do tematu w tym np. poniesienia dodatkowych nakładów na remont lokalu w celu podwyższenia jego standardu oraz dopasowania go do oczekiwań nowych najemców.

Mieszkania wynajmowane przez firmy

O podwyższeniu standardu i odświeżeniu lokalu mogą pomyśleć właściciele mieszkań, których lokalizacja może znajdować się w kręgu zainteresowania firm, ponieważ również one zmieniają swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zaczynają poszukiwania mieszkań nadających się na biura. Warto podkreślić, że w dobie kryzysu coraz więcej firm rezygnuje z zajmowania większych przestrzeni w biurowcach, w których istnieje zbyt duże zagęszczenie firm i ludzi. Większa ilość mniejszych biur pomaga w utrzymaniu ciągłości pracy firm, których poszczególne oddziały w razie kwarantanny nie są wyłączone z pracy jednocześnie.

Jakie nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem?

Pandemia wpłynęła także na oczekiwania osób decydujących się na wynajem nieruchomości. Obecnie w cenie są przede wszystkim mieszkania z balkonem lub tarasem, które zapewniają dostęp do komfortowej przestrzeni outdoorowej. Perspektywa kolejnego lockdownu i ryzyko związane z koniecznością przebywania w izolacji niewątpliwie mają kluczowy wpływ na wspomniany trend. Warto także podkreślić, że coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania z dodatkową przestrzenią, którą z łatwością można zaadaptować na biuro.

W Budnex wciąż ogromną popularnością cieszą się nieduże mieszkania pod inwestycje. Nabywcy najczęściej decydują się na dwupokojowe nieruchomości do 45m2. W przeciwieństwie do największych polskich miast, w miastach wielkości Gorzowa Wielkopolskiego czy Zielonej Góry rynek wynajmu nie zmienił się znacząco w czasach pandemii. We wspomnianych lokalizacjach odsetek mieszkań zajmowanych przez studentów od zawsze był stosunkowo niewielki. A nadal ceny mieszkań w porównaniu do zysku jaki można osiągnąć z najmu, w tych lokalizacjach są bardzo atrakcyjne. Wciąż zatem warto decydować się na inwestycje w nieruchomości przeznaczane na wynajem.

Sprawdź nasze inwestycje na www.budnex.pl

Wolne mieszkania do 45m2, znajdziesz aktualnie w tych lokalizacjach:
• W Gorzowie: https://www.budnex.pl/gorzow_wlkp/mieszkania/os_europejskie_bud16.html
• W Zielonej Górze: https://www.budnex.pl/zielona_gora/mieszkania/nowa_lezyca___etap_7.html

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply