Inwestycje w nieruchomości

O czym powinieneś wiedzieć przed zakupem mieszkania

18 grudnia 2019
O czym powinieneś wiedzieć przed zakupem mieszkania

Koszty, jakie trzeba ponieść przy zakupie mieszkania, nie ograniczają się jedynie do stawki za m2. Co więcej, nawet ona może okazać się wyższa, niż głosiła początkowa oferta. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje, dzięki którym nie będzie na was czekać żadna niemiła finansowa niespodzianka!

Cena brutto za m2

Najważniejsza dostępna informacja na temat danej inwestycji to naturalnie cena za m2. Jednak już w tym przypadku należy dokładnie przyjrzeć się, czy jest to wartość brutto. Transakcje tego typu wiążą się z dodatkowym podatkiem VAT na poziomie 8%, a nie każdy deweloper zdaje się o tym pamiętać, tworząc swoją ofertę handlową (w przypadku Budnex każde mieszkanie deweloperskie z naszej strony internetowej posiada cenę brutto). Natomiast lokale z rynku wtórnego objęte są dodatkowo podatkiem PCC 3, równym 2% wartości nieruchomości.

Opłaty notarialne

Kolejna kwestia dotyczy opłat związanych z formalnościami notarialnymi. Kupno mieszkania w trakcie budowy oznacza konieczność sporządzenia najpierw umowy deweloperskiej, później aktu notarialnego tzw. ostatecznego, czyli umowy przeniesienia własności. Wysokość opłaty zależy od wartości nieruchomości. O ile w przypadku Budnex, firma i nabywca biorą na siebie po połowie tej kwoty w przypadku umowy deweloperskiej, to akt ostateczny jest już kosztem Nabywcy.

Wykończenie stanu deweloperskiego

Oczywiście nie sposób pominąć również wydatków związanych z wykończeniem stanu deweloperskiego. Mieszkanie o takim statusie ma wszystkie media, jednak reszta pozostaje po stronie właściciela. Biorąc pod uwagę aktualne stawki, trzeba być przygotowanym na minimum 1300 zł/m2. Górna granica zależy tylko od naszej wyobraźni.

Comiesięczne koszty utrzymania lokalu

Osobom, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie, musimy przypomnieć o aspekcie, z którym doświadczeni inwestorzy są bardzo dobrze zaznajomieni – po odbiorze lokalu trzeba ponosić comiesięczne koszty jego utrzymania. Ich wysokość ustalana jest przez zarządcę nieruchomości i obejmuje między innymi zaliczkę na prąd, media, ogrzewanie czy wodę.

Typu umów

Powyżej wspominaliśmy o opłatach związanych z umowami. Najczęściej zawiera się:

• umowę rezerwacyjną – wymaga wpłacenia kaucji w wysokości 300 – 5000 zł, zwrotnej jedynie w przypadku nieuzyskania kredytu. Jak wskazuje nazwa, rezerwuje się nią mieszkanie.
• umowę deweloperską (jeśli kupujemy mieszkanie w trakcie budowy) lub przedwstępną (jeśli kupujemy mieszkanie po zakończeniu jego budowy) – tę umowę podpisuje inwestor, który ma odpowiednie środki do sfinansowania mieszkania. Wiąże się ona z deklaracją zapłaty w konkretnym terminie i nie można się z niej wycofać bez poniesienia konsekwencji.
• umowę ostateczną – jest ona podpisywana po opłaceniu i odbiorze mieszkania, to dzięki niej inwestor staje się właścicielem lokalu. Przy tym należy pamiętać, że w związku ze wszystkimi formalnościami, samo przeniesienie własności może odbyć się nawet pół roku po odbiorze nieruchomości. Jednak termin jest z góry znany, ponieważ określa go umowa deweloperska. Jeżeli zaś mowa o prawie własności, to może ono mieć charakter spółdzielczy (bez prawa do gruntu) lub własnościowy od dewelopera.

Sprzedaż bez podatku dopiero po 5 latach

Kupując mieszkanie inwestycyjne trzeba wiedzieć, że bez podatku można je sprzedać dopiero w 5 lat od podpisania umowy ostatecznej. W innym przypadku sprzedaż wiąże się z podatkiem od różnicy (kwota sprzedaży minus łączna kwota zakupu i wykończenia), chyba że cała kwota w ciągu 3 lat zostanie przeznaczona na zakup kolejnego mieszkania. Musi być ono jednak przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply