Ciekawostki Inspiracje Najnowsze

Jak zorganizować czas dzieciom w czterech kątach?

13 kwietnia 2020
Dzieci

Sytuacje takie, jak ta związana z epidemią koronawirusa sprawiają, że pociechy przebywają w Twoim towarzystwie przez cały dzień. Przymusowa izolacja z dala od rówieśników czy zabaw na dworze może stać się równocześnie znakomitą okazją do zacieśnienia więzi i spędzenia z dziećmi czasu na wyśmienitej zabawie. Poniżej radzimy, jak zorganizować czas dzieciom w czterech kątach!

Zamiast elektronicznej rozrywki

Na początek zachęcamy, by nie iść po linii najmniejszego oporu. Większość z nas ma teraz ma ograniczone obowiązki zawodowe, więc poświęcenie dodatkowego wolnych chwil dzieciom to wspaniała wiadomość. Oczywiście można posadzić je przed telewizorem, tabletem, smartfonem czy komputerem, jednak zdecydowanie lepiej zaangażował się samemu.

Zabawy dla najmłodszych

Najprostsze gry to te, które praktycznie nie wymagają żadnych dodatkowych akcesorii. „Zimno- ciepło”, „Baba Jaga Patrzy” czy zabawa w „Chowanego”, to znane i lubiane rozrywki, które zapewnią masę radości zwłaszcza najmłodszym dzieciom.

Jak bawić się w „Zimno-ciepło”?

Uczestnicy wybierają szukającego i bez jego wiedzy umieszczają przedmiot w pewnym miejscu w mieszkaniu. Następnie za pomocą komend zimno, ciepło i ich stopniowania doprowadzają do odnalezienia ukrytego skarbu.

Jak bawić się w „Baba Jaga patrzy”?

Uczestnik, który jest tytułową Babą Jagą, stoi z zamkniętymi oczyma w pewnej odległości od reszty, odwrócony tyłem. Pozostali mają za zadanie dobiec do niego, gdy nie patrzy. Na komendę „raz – dwa – trzy – Baba Jaga patrzy!” Baba Jaga odwraca się do uczestników, którzy muszą stać nieruchomo. Stara się ich rozśmieszyć, jeśli ktoś się poruszy lub zaśmieje, wraca na linię startu. Cykl powtarza się do momentu, aż pierwszy uczestnik dotrze do Baby Jagi, po czym zajmuje jej miejsce.

Zrób to sam!

Niezawodnym sposobem na udane spędzanie wolnego czasu są także zabawy DIY, czyli “zrób to sam”. Wycinanki, kolorowanki, tworzenie różnych figurek z plasteliny, masy solnej, owoców, warzyw, sklejanie makaronów, opakowań po żywność – ilość możliwości jest praktycznie nieograniczona – dzieci rozwija wyobraźnię oraz zdolności manualne.

Ruch to zdrowie (i świetna zabawa)!

Warto również pamiętać o zabawach ruchowych, zwłaszcza gdy z racji obowiązkowego ograniczenia przemieszczania odpadają zabawy na dworze. W tym kontekście świetnym pomysłem jest taniec z pociechami, czy nawet konkurs taneczny. Do tego dochodzi domowy fitness – w internecie można znaleźć mnóstwo programów treningowych o różnej długości i poziomie zaawansowania. Niewątpliwą zaletą zabaw tego typu jest fakt, że przy okazji sam również sam spalisz trochę kalorii!

Klocki i planszówki

Doskonałą alternatywą dla rozrywki elektronicznej są także klocki i gry planszowe. Są to zabawki, które pobudzają wyobraźnię i angażują całą rodzinę. Wpływają także pozytywnie na koordynację ruchową, kształtują zmysł konstruktorski, a w przypadku planszówek, dodatkowo uczą logicznego, strategicznego podejścia i zdrowego podejścia do rywalizacji z żywym przeciwnikiem.

Pora na przedstawienie

Polecamy również zabawę w szeroko pojęty teatr. Niech dzieci wcielą się w role rodziców, lekarzy, budowniczych, pracowników biurowych, pobawią się w szkołę albo zupełnie popuszczają wodze fantazji, tworząc przedstawienie ze smokami księżniczkami czy rycerzami, bądź piratami i marynarzami!

Wszystko zgodnie z planem

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply