Inwestycje w nieruchomości Jak znaleźć wymarzone M

Trendy mieszkaniowe na Nowy Rok

23 grudnia 2019
Trendy mieszkaniowe na Nowy Rok

Rok 2019 powoli zbliża się ku końcowi. Zaczynają się lata 20’ XXI wieku, a wielu inwestorów wciąż waha się, czy rozpocząć tę dekadę już jako właściciele nowego mieszkania. W niniejszym wpisie sprawdzamy, z jakimi trendami mieszkaniowymi będziemy mieli do czynienia na Nowy Rok!

Czy warto kupić mieszkanie jeszcze w tym roku?

Ten wpis warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie nurtujące wielu przyszłych inwestorów – czy kupić mieszkanie teraz, a może poczekać do nowego roku? Osoby liczące na obniżki cen musimy niestety wyprowadzić z błędu – mieszkania cały czas drożeją i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić. Na wyższą cenę wpływa nie tylko niesłabnący popyt, lecz także charakterystyczna, coroczna podwyżka cen materiałów budowlanych (wynikająca bezpośrednio z boomu mieszkaniowego). Podwyżka w równym stopniu dotyczy dewelopera, zmuszonego zapłacić więcej za materiały budowlane, co inwestorów, którzy muszą się przygotować na większe wydatki związane z wykończeniem swojego mieszkania. Wszystko to sprawia, że nowe mieszkanie na sprzedaż w 2020 w najlepszym wypadku będzie miało tę samą cenę co w 2019, a na pewno nie będzie tańsze.

Jak wyglądają inne trendy mieszkaniowe na nadchodzący rok?

• Najpopularniejszy metraż w stanie deweloperskim to od 30 do 50 m2. Zauważalną prawidłowością wśród polskich inwestorów jest większy nacisk kładziony na liczbę pomieszczeń. W praktyce oznacza to gotowość do rezygnacji z dodatkowych metrów przy pomyślnym układzie danego lokalu.
• Niezmiennie największą popularnością cieszą się mieszkania w dużych aglomeracjach: Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław, Szczecin to miejsca, gdzie docelowo chce zainwestować duże grono osób. Nie brakuje też inwestorów wybierających mniejsze stolice województw jak Gorzów Wlkp. czy Zielona Góra, gdzie często przy mniejszym nakładzie finansowym zyskują zwrot z inwestycji na wynajem na poziomie wyższym niż w największych miastach Polski.
• Nieruchomość pozostaje również jednym z najlepszych możliwych sposobów na lokatę kapitału. Rosnące ceny, wysoka inflacja i niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawiają, że zakup mieszkania to gwarancja zachowania swoich pieniędzy i okazja na zarobek.
• Innym trendem, który nie przestaje przybierać na sile, jest ten związany z apartamentami nadmorskimi. Wzrost dostępności apartamentów, przy jednoczesnym zwiększeniu zasobności Polaków doceniających możliwość wypoczynku we własnym apartamencie przy jednoczesnej możliwości czerpania zysków z najmu krótkoterminowego powodują, że inwestycje nad Bałtykiem wyprzedają się na pniu.
• Jeśli mowa o sposobach finansowania inwestycji, do niesłabnących trendów, zwłaszcza wśród osób młodych należy kredyt hipoteczny. Banki co prawda zaostrzają przepisy dotyczące udzielania pożyczek tego typu, jednak wysoki koszt najmu zachęca do wzmożonych starań.

Trendy aranżacyjne

Kiedy już mamy własne M nadchodzi moment, by wybrać koncepcję wykończenia i wystroju. Aranżacja mieszkania zgodna z najnowszymi trendami to taka, w której:

• kładzie się nacisk na recykling – stare meble zyskują nowe życie, do tego dochodzą elementy wyposażenia wykonane z materiałów recyklingowych.
• panują kolory ziemi – rok 2020 to rok bogatej palety ciepłych odcieni piaskowych, brązowych, koralowych, rudych i zielonych, które mogą dać świetne efekty w stylizacji wnętrz. Kolorem nadchodzącego roku wybranym przez Instytut Pantone został ogłoszony „Classic Blue 19-4052” – klasyczny i elegancki odcień koloru niebieskiego, przypominający wieczorne niebo i wprowadzający do wnętrz poczucie spokoju.
• jest miejsce na etniczne wzory i wyraziste tekstury – specjaliści przewidują, że wzory nawiązujące do kultury Afryki oraz przyciągające wzrok tekstury będą należeć do najpopularniejszych trendów w nadchodzącym roku.
• lampy to nie tylko źródło światła – intensywny rozwój branży oświetleniowej sprawia, że obecnie w korzystnych cenach można znaleźć wiele modeli lamp łączących w sobie doskonałe parametry techniczne oraz znakomity design, który powoduje że oświetlenie staje się jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply