Jak znaleźć wymarzone M

Rodzic naszym sąsiadem. Dlaczego to dobry pomysł?

24 października 2018

Kiedy wyprowadzamy się z rodzinnego domu by zacząć żyć na własną rękę, rodzice często zostają w zbyt dużym jak na ich potrzeby lokum. My szukamy nowego mieszkania, a oni, często na emeryturze pozostają z wysokimi rachunkami. Aby zapobiec tej kłopotliwej sytuacji, gdy jesteśmy na etapie zakup wymarzonego M, warto zachęcić rodziców by zostali naszymi sąsiadami. Ma to wiele plusów.

Rodzic jako sąsiad to połączenie niezależności z pewnością, którą daje obecność bliskich. Z jednej strony mieszkamy osobno, z drugiej zawsze możemy na siebie liczyć. Model, wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w jednym domu coraz częściej zastępowany jest takim, w którym rodzice na jesień życia przeprowadzają się blisko samodzielnych już dzieci.

Rodzina zawsze może na siebie liczyć

Mieszkanie po sąsiedzku nie musi oznaczać mieszkania okno w okno. Inwestycje takie jak chociażby Osiedle Europejskie w Gorzowie to praktycznie nowa dzielnica miasta, w której już mieszka niespełna pięć tysięcy osób. Możemy więc mieszkać z rodzicami nieopodal siebie i czuć się komfortowo, z drugiej strony być na tyle blisko by można było na siebie liczyć w różnych sytuacjach. Choć dzisiaj wielu młodym osobom na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie nie wydaje się świetnym pomysłem, to bywają w życiu takie momenty gdzie rodzic po sąsiedzku może się okazać zbawiennym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy wyjeżdżamy na wakacje i trzeba podlać kwiaty lub przypilnować mieszkania w czasie naszej nieobecności. Nie wspominając już o czasie gdy pojawią się dzieci i trzeba będzie je zostawić pod czyjąś opieką. I choć wiele osób myśli o takim rozwiązaniu w kontekście wsparcia ze strony rodziców to warto również pamiętać, że my jako sąsiedzi rodziców też możemy im pomóc. Chociażby w zakupach czy zawiezieniu do lekarza, a gdy rodzicom będzie trzeba poświęcić więcej uwagi my będziemy mieli bliżej.

Taniej i wygodniej

Kiedy my cieszymy się nowym mieszkaniem, rodzice przechodząc na emeryturę często są w kłopotliwej sytuacji. Z niższymi dochodami sami pozostają z utrzymaniem rodzinnego domu czy mieszkania. Często zbyt dużego względem ich potrzeb. Wtedy należałoby się zastanowić czy nie warto zaproponować rodzicom przeprowadzki do nowego mieszkania nieopodal nas. Zwłaszcza, że nowe budownictwo to niższe koszty utrzymania i brak remontów. Do tego dochodzą udogodnienia w postaci windy czy hali garażowej oraz przestronne balkony, których próżno szukać w starych budynkach. Mając więc na uwadze komfort rodziców zakup nowego, bardziej funkcjonalnego i niewymagającego remontu mieszkania wydaje się dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że takie mieszkania mają liczne udogodnienia dla osób starszych, a nadwyżki kapitału ze sprzedaży rodzinnego domu czy mieszkania mogą stanowić zabezpieczenie na przyszłość i spokojną starość dla seniorów.

Rodzic jako sąsiad to obopólna korzyść. Duże osiedle gwarantuje, że żadna ze stron nie będzie miała poczucia mieszkania razem. Z drugiej strony dziadkowie będą mieć niedaleko do swoich ukochanych wnuków, a rodzice zawsze będą mieli pomocną dłoń blisko siebie. Warto więc wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply z229 15 stycznia 2019 at 12:36

    Rodzice, bądź jakakolwiek rodzina przydaje się szczególnie przy małych dzieciach, to własnie wtedy potrzebujemy pomocy najczęściej. Drugi przypadek do starsi rodzice wymagający opieki, więc fakt może to być na plus, ale w większości przypadków po to się wyprowadzamy, aby trochę odetchnąć 🙂

  • Leave a Reply