Ciekawostki Najnowsze

Jak bezpiecznie użyczyć pokój lub mieszkanie uchodźcom?

11 maja 2022
Jak bezpiecznie użyczyć pokój lub mieszkanie uchodźcom

Coraz więcej Polaków angażuje się w pomoc uchodźcom. W całym kraju organizowane są zbiórki, aby pozyskać fundusze na najważniejsze potrzeby osób uciekających przed wojną. Do tego też wielu z nas zdecydowało się użyczyć swoje mieszkanie uchodźcom. Jeśli chciałbyś właśnie w ten sposób ich wesprzeć, musisz przygotować się na szereg nieprzewidzianych okoliczności. Sprawdź, co należy wiedzieć, aby bezpiecznie wynająć lokal uchodźcom!

Czy umowa musi być zawierana na piśmie?

W świetle obowiązujących przepisów umowy dotyczące wynajmu lub użyczenia mieszkania nie muszą mieć formy pisemnej. W tym pierwszym przypadku dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w której wynajmujący w założeniu ma korzystać z mieszkania krócej niż rok. Wielu Polaków decyduje się na użyczenie mieszkania osobom potrzebującym, pomijając tę formalność. Warto jednak spisać stosowną umowę, która jasno wyjaśniałaby warunki wynajmu i zobowiązania tymczasowych lokatorów. W ten sposób zabezpieczysz się, jeśli uchodźcy nie będą wywiązywać się z ustalonych wcześniej zasad. Pamiętaj, aby umowę sporządzić również w języku osób wynajmujących, jednocześnie zaznaczając, która wersja jest wiążąca dla sądu.

Użyczenie nieruchomości uchodźcom – co musisz wiedzieć?

Z uwagi na trudną sytuację materialną uchodźców, większość z nich nie może sobie pozwolić na tradycyjny wynajem mieszkania. Z tego powodu pomoc sprowadza się głównie do użyczenia danej nieruchomości. Możesz przeznaczyć na ten cel całe mieszkanie lub jeden czy dwa pokoje. Z tytułu umowy użyczenia uchodźca bezpłatnie korzysta z danej nieruchomości. Warto podkreślić, że można ją zawiązać na czas nieokreślony lub określony. Na chwilę obecną trudno stwierdzić, kiedy uchodźcy będą mogli bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Z tego powodu zazwyczaj użyczenie jest zawierane na czas nieokreślony.

Użyczenie mieszkania lub pokoju a koszty

Umowa użyczenia mieszkania lub pokoju wiąże się z bezpłatnym korzystaniem z danej nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wynajmujący jest zobowiązany do pokrywania bieżących wydatków. Można ustalić z przyjmowaną osobą, że będzie ona odpowiedzialna do uiszczanie niektórych kosztów. Dotyczy to przede wszystkim opłat na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, rachunków za używanie przez określony czas mediów czy wydatków związane z koniecznością wykonania drobnych napraw. Należy podkreślić, że uchodźca jest zobowiązany do utrzymania mieszkania czy pokoju w stanie, w jakim go otrzymał. Sam odpowiada za ewentualne szkody, naprawiając je na koszt własny.

Podsumowanie

Jeśli chcesz użyczyć swoje mieszkanie uchodźcom, pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Określ w umowie użyczenia szczegółowe warunki użytkowania Twojej nieruchomości, dzięki czemu w razie potrzeby, łatwiej wyegzekwujesz zadośćuczynienie. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem nowego mieszkania, a dotychczasowy lokal chcesz przeznaczyć na pomoc uchodźcom, zapoznaj się z najnowszymi inwestycjami od Budnex. Oferujemy nowoczesne nieruchomości między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, w Poznaniu i w Szczecinie.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply