Ciekawostki

Nowy Ład na rynku nieruchomości

11 kwietnia 2022
Nowy Ład na rynku nieruchomości

Nowy Ład oznacza zmiany nie tylko w prawie podatkowym, ale także na rynku nieruchomości. Obowiązujące przepisy mają ułatwić nabycie wymarzonego mieszkania, co jest szczególnie istotne w kontekście znacznego wzrostu cen lokali mieszkalnych w przeciągu ostatnich miesięcy. Warto nieco bliżej przyjrzeć się nowym możliwościom. Sprawdź, czy zmiany dotyczą również Ciebie!

Zakup mieszkania bez wkładu własnego

Chcesz kupić nowe mieszkanie od dewelopera, ale obawiasz się zbyt wysokiej kwoty wkładu własnego? Dzięki nowym przepisom część osób może ten problem całkowicie ominąć. Jako potencjalny nabywca nieruchomości mieszkalnej na kredyt, masz szansę skorzystać z państwowej gwarancji, w ramach której bank udzieli Ci pożyczki bez konieczności wpłacania wkładu własnego. Jak to wygląda w praktyce? Będziesz mógł liczyć na pokrycie z kredytu całej kwoty niezbędnej do zakupu nieruchomości. Przykładowo, jeśli zależy Ci na mieszkaniu za 350.000 zł, w całości opłacisz je kredytem. Tymczasem w świetle dotychczas obowiązujących przepisów, taka inwestycja wiązałaby się z otrzymaniem kredytu na maksymalnie 80-90% i wyłożeniem brakującej kwoty w ramach wkładu własnego. Na chwilę obecną skorzystanie z ulgi na wkład własny będzie możliwe do 31 grudnia 2030 roku.

Nowy Ład a najem prywatny

Chcesz kupić mieszkanie i przeznaczyć je na wynajem? Również w tym przypadku przepisy uległy zmianie, przede wszystkim w zakresie rozliczania podatku wynajmowanej nieruchomości. W świetle nowych przepisów ma obowiązywać wyłącznie jeden sposób rozliczenia – ryczałt. Takie rozwiązanie zazwyczaj jest korzystniejsze dla właścicieli mieszkań ze względu na dość niskie stawki podatkowe. Należy jednak pamiętać, że brak możliwości rozliczenia podatku przez PIT wiąże się z utratą szansy na odliczenie kosztów związanych z wynajmem mieszkania, w tym wydatków z tytułu przeprowadzanych remontów.

Polski Ład wychodzi naprzeciw rodzinom wielodzietnym

Nowe przepisy dotyczące zakupu nieruchomości mieszkalnej są bardziej korzystne dla rodzin wielodzietnych, czego dowodem jest rodzinny bon mieszkaniowy. W praktyce, można z niego sfinansować kluczowe wydatki związane z nabyciem mieszkania lub domu, w tym wkład własny albo budowlany, partycypację obowiązującą w budynkach TBS, koszty budowy nieruchomości czy wreszcie – zakup nowego lokalu mieszkalnego. Z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe wraz z trójką (lub większą liczbą) dzieci bądź z osobą ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Co ważne, bon mieszkaniowy ma być dostępny także dla rodzin, które mają już własną nieruchomości.

Zastanów się, czy nowe przepisy dotyczące nabycia nieruchomości będziesz mógł zastosować na swoją korzyść. Jeśli zależy Ci na kupnie nowego mieszkania na przykład od dewelopera, pamiętaj, że tylko do końca 2030 roku masz szansę na sfinalizowanie transakcji na tych warunkach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Budnex – proponujemy luksusowe nieruchomości mieszkalne na każdą kieszeń, między innymi w Poznaniu, w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply