Ciekawostki Najnowsze

Podatek od czynności cywilnoprawnych

28 lutego 2022
Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością uregulowania wielu dodatkowych opłat. Jedną z nich jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Należy go uiścić między innymi przy zawieraniu umów sprzedaży, umów pożyczki czy darowizny. PCC trzeba także opłacić w przypadku wprowadzania zmian w umowach czy orzeczeniach sądu.

W jakim terminie należy opłacić PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych należy opłacić w terminie nieprzekraczającym 14 dni od momentu dokonania czynności objętej obowiązkiem podatkowym. W tym celu trzeba wypełnić stosowny formularz (PCC-3). Nie zawsze jednak konieczne jest samodzielne uiszczanie opłaty. Jeżeli dana czynność cywilnoprawna jest potwierdzana aktem notarialnym, wówczas to notariusz zostaje zobowiązany do opłacenia PCC. Pobiera od klienta odpowiednią sumę, którą wpłaca do urzędu skarbowego. Notariusz będzie również odpowiedzialny za złożenie w imieniu klienta stosownej deklaracji. W praktyce, w przypadku nieruchomości nabywanych z rynku wtórnego, podatek od czynności cywilnoprawnych zazwyczaj jest pobierany przez notariusza i wliczany w sumę wszystkich kosztów.

Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?

Wysokość PCC jest uzależniona od rodzaju podejmowanej czynności cywilnoprawnej. Na przykład, gdy podpisujemy umowę sprzedaży mieszkania, wysokość PCC jest zależna od wartości mieszkania. W świetle obowiązujących przepisów PCC wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podobne stawki obowiązują przy nabywaniu rzeczy ruchomych. Podatek od czynności cywilnoprawnych może być także opłacany wraz z umową sprzedaży praw majątkowych – w tym przypadku wynosi 1%. Z kolei osoby podpisujące umowę pożyczki muszą liczyć się z koniecznością uiszczenia 2% PCC.

Kiedy można nie płacić podatku od czynności cywilnoprawnych?

Z konieczności płacenia PCC zwolnione są osoby, które decydują się na zakup mieszkania od dewelopera. W świetle obowiązujących przepisów podatkowych nieruchomość nie może być podwójnie opodatkowana. Tymczasem mieszkania deweloperskie są już objęte stosownym podatkiem VAT, co automatycznie zwalnia je z PCC. To duża zaleta dla potencjalnych nabywców nieruchomości, którzy chcieliby uniknąć dodatkowych kosztów i formalności. Pod tym względem zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera jest korzystniejszym rozwiązaniem. Nie wszystkie czynności cywilnoprawne związane z nabyciem nieruchomości od dewelopera są wolne od podatku. PCC należy bowiem opłacić w przypadku ustanowienia hipoteki. Sam podatek ma wówczas wartość zryczałtowaną, a jego wysokość to 19 zł.

Jeśli chcesz uniknąć płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, zdecyduj się na zakup mieszkania od dewelopera. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Proponujemy nowoczesne nieruchomości w najlepszych lokalizacjach. Wciąż realizujemy nowe inwestycje. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnie dostępnymi nieruchomościami między innymi z Poznania, Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego. Oferujemy także luksusowe apartamenty w nadmorskich kurortach, w tym w Kołobrzegu.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply