Inwestycje w nieruchomości

Części wspólne nieruchomości – co trzeba wiedzieć przy kupnie mieszkania?

20 stycznia 2022
Części wspólne nieruchomości – co trzeba wiedzieć przy kupnie mieszkania

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, upewnij się, co należy do części wspólnych nabywanej nieruchomości. Zapoznaj się z umową własności lokalu, szczególnie jeśli zależy Ci na wyłącznym dostępie do komórki lokatorskiej lub własnym miejscu parkingowym. Dowiedz się, dlaczego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania od dewelopera.

Co wchodzi w zakres części wspólnych nieruchomości?

Części wspólne nieruchomości należą do wszystkich właścicieli poszczególnych lokali i obejmują elementy niewliczane do powierzchni użytkowych mieszkań. Zalicza się do nich między innymi:

– grunt, na której stoi nieruchomość,
– ściany nośne i fundamenty,
– cały obszar klatki schodowej (wraz z oknami, wspólnymi drzwiami i windami),
– większość instalacji,
– dach i systemy odprowadzające wodę.

Ale to nie wszystko, w skład ten może wchodzić również suszarnia lub wózkarnia. Zatem przed zakupem mieszkania warto upewnić się, które pomieszczenia dodatkowo wchodzą w zakres części wspólnych.

Sprawdź, z jakich części wspólnych możesz korzystać

Deweloperzy starają się zapewnić swoim klientom mieszkania o wielu dodatkowych udogodnieniach. Dotyczy to również części wspólnych, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. W wielu nowoczesnych osiedlach standardem jest chociażby dostęp do placu zabaw dla dzieci czy możliwość korzystania z wideodomofonów. Przykładem są również inwestycje od Budnex. Wiele naszych osiedli, jak chociażby Literacka Skwer w Poznaniu, wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami, które wchodzą w zakres części wspólnych. Poza placem zabaw i wideodomofonami, warto wspomnieć o cichobieżnych windach, podziemnej hali garażowej, punkcie ładowania samochodów elektrycznych czy proekologicznym systemie odzyskiwania wód opadowych.

Dlaczego warto kupować nowe mieszkania od dewelopera?

Ponieważ wszyscy właściciele mieszkań są odpowiedzialni za części wspólne, kupowanie nieruchomości z rynku wtórnego może wiązać się z wieloma dodatkowymi kosztami. Przykładem jest konieczność wyremontowania klatki schodowej, wymiany instalacji kanalizacyjnej czy wykonania nowej elewacji. Prawa do własności części wspólnych nie można się zrzec, co wiąże się ze wspólną odpowiedzialnością za ich stan techniczny. Zarządza nimi wspólnota mieszkaniowa, która może decydować na przykład o zaciągnięciu kredytu na remont konkretnych instalacji lub ustalenie wydatków z funduszu remontowego. Właściciel mieszkania nie ma prawa przeprowadzać samodzielnych prac budowlanych dotyczących części wspólnych. Przykładowo, bez zgody wspólnoty mieszkaniowej, nie może przesuwać ścian nośnych lub zabudowywać pionu ciepłej wody.

Zachęcamy do zakupu nowoczesnych lokali od Budnex. Oferujemy nowo wybudowane mieszkania z jasno określoną częścią wspólną. Jako przyszły właściciel możesz zarezerwować komórkę lokatorką i miejsce garażowania samochodu na wyłączność. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnie dostępnymi mieszkaniami w Gorzowie Wielkopolskim, w Szczecinie, w Poznaniu i w Zielonej Górze. Gwarantujemy wysoki standard wykończenia.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply