Ciekawostki

Wady i zalety mieszkania w bloku

30 października 2019
Wady i zalety mieszkania w bloku

Kiedy pomyślimy o wielkomiejskiej architekturze, jedną z pierwszych myśli jest wielopiętrowy budynek mieszkalny. Od lat 50-tych ubiegłego wieku bloki na stałe wpisały się w krajobraz mniejszych i większych miast. Zakup mieszkania w takim budynku wciąż okazuje się celem dużej grupy inwestorów, o czym świadczą, chociażby kolejne realizacje wyprzedawane na pniu. W tym wpisie sprawdzamy największe wady i zalety mieszkania w bloku.

Najbardziej charakterystyczny element wielkomiejskiej architektury

Mieszkania w bloku to stosunkowo młody wynalazek. Pierwsze bloki mieszkalne zaczęły powstawać przed II Wojną Światową. Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem budownictwa tego typu są bloki z wielkiej płyty, które do dziś górują nad największymi polskimi miastami. Budynki od strony technicznej dosyć siermiężne, zwłaszcza według dzisiejszych standardów, przez lata stanowiły i nadal stanowią dom dla bardzo dużej grupy osób. Mieszkańcy wychowani “na osiedlu” często nie wyobrażają sobie mieszkania w innych warunkach, ponieważ pomimo dużej liczby sąsiadów, wiążą się one z bardzo dużym komfortem. Stąd też niesłabnąca popularność “nowych bloków” wśród kolejnych pokoleń. Oczywiście przyzwyczajenia to nie wszystko. Nowoczesne budownictwo ze swoimi osiągnięciami sprawia, że określenie “blok” nie ma obecnie pejoratywnego wydźwięku, a coraz częściej kojarzy się z apartamentowcem.

Mieszkanie w bloku – zalety

Nowoczesne mieszkania w bloku posiadają wszystkie zalety “bloków starszych”, a przy tym wyeliminowana zostaje większość mankamentów, na jakie mogli narzekać mieszkańcy budynków z wielkiej płyty. Dogodna lokalizacja w centrum lub w zielonej przestrzeni niedaleko od serca miasta to wygoda i komfort zarówno dla singli, jak i dla rodzin z dziećmi. Oznacza ona bliskość miejsca pracy, do którego można dojeżdżać komunikacją miejską, a także bogatą ofertę rozrywkowo-edukacyjną. Zwłaszcza w większych miastach mieszkanie w bloku gwarantuje dostęp do szkół i zajęć pozalekcyjnych dla najmłodszych. Natomiast dorośli korzystają z restauracji, kin, teatrów, klubów, kawiarni oraz wielu innych możliwości, jakich próżno szukać na obrzeżach aglomeracji, czy też na prowincji. Do tego dochodzi też o wiele lepsza służba zdrowia.

Oprócz lokalizacji należy również wspomnieć o wygodzie związanej z użytkowaniem. Mieszkaniec bloku nie musi martwić się ogrzewaniem, problemami z dostawą usług multimedialnych, wywozem śmieci czy innymi podobnymi aspektami. Wszystkie te elementy wchodzą w skład opłaty czynszowej.

Nie można też zapomnieć, że mieszkanie w bloku to znakomita inwestycja. Ze względu na procesy związane z migracją z mniejszych miejscowości do miast, chętnych na wynajem nie zabraknie przez wiele lat. Zwłaszcza gdy nasz lokal znajduje się w mieście atrakcyjnym pod kątem turystycznym, zatrudnienia lub edukacji wyższej. Do tego dochodzi wysoka jakość wykonania, przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i technologii. Przekłada się to na utrzymanie, czy wręcz nawet wzrost wartości nieruchomości na przestrzeni lat.

Mieszkanie w bloku – wady

Wszystkie wymienione powyżej zalety zdają się sugerować, że życie w bloku to prawdziwa sielanka. Jest tak w rzeczy samej… jeśli potrafimy zaakceptować kilka wad. Pierwsza z nich to sąsiedztwo. Wybierając mieszkanie w bloku, z konieczności godzimy się na liczne grono sąsiadów. Jeśli są to rodziny lub osoby starsze, to zazwyczaj nie spotkają nas żadne problemy. Gorzej, jeśli właściciel sąsiadującego lokalu postanawia wynająć go najemcom zachowującym się głośno o niestosowanych porach. Do tego dochodzi zanieczyszczenie środowiska smogiem (zwłaszcza w samym centrum), zgiełk oraz brak ogródka i ogólnie, mniejszy dostęp do zieleni, niż ma to miejsce poza miastem. Warto również pamiętać o cenach. W większych miastach, jeśli mówimy o większym metrażu te często równają się wybudowaniu własnego domu o podobnym metrażu za miastem.

Dobry deweloper to podstawa

Niemniej jednak bilans wad i zalet bardzo często przemawia na zakupem mieszkania w bloku. Jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, warto zaufać odpowiedniemu deweloperowi, takiemu jak Budnex jest obecny na rynku od 1996 roku. Posiadamy w swojej ofercie między innymi mieszkania w Szczecinie, Poznaniu, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim – zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą mieszkań na www.budnex.pl

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply