Ciekawostki

Jakich zmian nie możemy wprowadzać w mieszkaniu w bloku

24 lutego 2021
Jakich zmian nie możemy wprowadzać w mieszkaniu w bloku

Kupiłeś wymarzone mieszkanie w bloku i przygotowujesz się do wprowadzenia zmian, aby nieruchomość jeszcze lepiej odpowiadała Twoim oczekiwaniom? Niestety, nie wszystkie modyfikacje są możliwe do wykonania, a własne cztery kąty nie są równoznaczne z pełną dowolnością architektoniczną lub aranżacyjną.

Jakich zmian można dokonać w mieszkaniu w bloku?

Wnętrze mieszkania to Twoje królestwo, które możesz dowolnie zmieniać – wyjątek stanowią przebudowy architektoniczne. Wyłącznie od Ciebie zależy kolor ścian, rodzaj tapet oraz wygląd położonej podłogi. Jeśli jednak marzysz o powiększeniu salonu kosztem sypialni, taka przebudowa będzie niemożliwa – ze względu na bezpieczeństwo całego budynku wyburzanie ścian nośnych w bloku jest niedozwolone. Wyjątek stanowią ściany działowe – ale nawet w tym przypadku może być konieczne uzyskanie zgody Wspólnoty lub Spółdzielni.

Balkon – część wspólna czy prywatna?

Wiele osób uważa, że balkon przynależy do ich mieszkania i dlatego mają prawo w dowolny sposób go modyfikować. W rzeczywistości wprowadzanie poważniejszych zmian jest uzależnione od otrzymania zgody Wspólnoty Mieszkaniowej. Za przykład warto podać elewację, która musi być taka sama dla poszczególnych balkonów. Przemalowanie jej na inny kolor zaburzy całą estetykę budynku, podobnie jak zabudowa balustrady. Jeśli zatem marzysz o efektownym wykończeniu swojej przestrzeni outdoorowej, wszelkie pomysły ingerujące w elewację lepiej skonsultować ze wspólnotą. Zabudowanie balkonu i stworzenie własnej loggi będzie możliwe dopiero po uzyskaniu zgody. Regulacji podlega również sposób użytkowania balkonu. Nie możesz na nim rozpalać grilla, ponieważ specyficzny zapach szybko dotrze do Twoich sąsiadów. Z tego samego powodu możesz być poproszony o nie palenie papierosów na balkonie, mimo że przylega do Twojego mieszkania.

Mieszkanie w bloku a okna

Chcesz wymienić okna w swoim mieszkaniu? Jeśli mieści się ono w bloku, będziesz potrzebował zgody Wspólnoty. Tego typu elementy wykończenia powinny być utrzymane w tej samej estetyce – nie należy wstawiać okien o innym podziale niż pozostałe. Należy również uzgodnić montaż rolet. W trosce o atrakcyjny wygląd całego bloku najlepiej, aby w każdym oknie znajdowały się rolety w tej samej kolorystyce, o ile zostaną przez Wspólnotą dopuszczone.

Klatka schodowa, czyli część wspólna

Bez wątpienia w bloku nie można zmieniać kolorów ścian, nawet jeśli prowadzą do drzwi naszego mieszkania, wszystko dlatego, że klatka schodowa jest częścią wspólną. Przestrzenie pomiędzy piętrami powinny pozostać puste – bez wystawionych szafek, rowerów i innych sprzętów. Oczywiście można wystawić mniejsze przedmioty na klatkę, jeżeli nie będą blokować drogi pożarowej i sąsiedzi wyrażą zgodę na ich pozostawienie. Nawet donice z kwiatami powinny być uzgodnione z pozostałymi użytkownikami klatki schodowe – szczególnie jeśli rośliny zajmują nieco więcej przestrzeni.

Dlatego też pamiętajmy, że pełna własność mieszkania w bloku nie jest równoznaczna z pełną możliwością wprowadzania zmian architektonicznych lub aranżacyjnych. Wiele modyfikacji należy uzgodnić ze wspólnotą mieszkaniową, aby zyskać pewność, że nasze działania są zgodne z prawem. Na szczęście wspólnota zazwyczaj zgadza się na dokonywanie modyfikacji, jeśli nie mają one wpływu na bezpieczeństwo pozostałych mieszkańców.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply