Ciekawostki

Szczecin – dlaczego warto tu zamieszkać?

10 czerwca 2019

Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego, to jedno z najszybciej rozwijanych się miast w Polsce. Mimo bardzo dużej powierzchni (trzecie miejsce w kraju pod względem powierzchni) poziom zaludnienia jest znacznie niższy niż w Krakowie czy Warszawie. Przy tym, miasto ma bardzo wiele do zaoferowania, co skłania, by na miejsce osiedlenia wybrać właśnie je. Przyjrzyjmy się jego największym zaletom.

Bliskość morza i Niemiec

Szczecin charakteryzuje się doskonałym położeniem. Co prawda nie leży nad samym Bałtykiem, jednak od wybrzeża dzieli go jedynie 65 km, a w bezpośrednim zasięgu znajduje się wiele miejscowości wypoczynkowych. Drugim ważnym aspektem będzie bliskość Niemiec i doskonałe połączenie do Berlina. Przekłada się to nie tylko na lepsze możliwości biznesowe, lecz też związane z turystyką – stolica Niemiec to międzynarodowy węzeł komunikacyjny, z którego można dotrzeć w najdalsze zakątki świata.

Wysoki poziom życia = dobre miejsce do prowadzenia biznesu

Według badań, biorących pod uwagę analizę dochodów, mieszkańcy Szczecina w stosunku do mieszkańców i innych polskich miast, żyją na wysokim poziomie. Bezrobocie kształtuje się na poziomie 6,4%, a w mieście jest bardzo duży odsetek osób prowadzących działalność gospodarczą. Wskazuje to na fakt, że Szczecin to dobre miejsce do prowadzenia własnego biznesu.

Czyste powietrze i dobry nastrój

Liczne przyległe tereny zielone (do lasu można dojechać tramwajem), jeziora i wspomniana bliskość morza to czynniki, przekładające się na wysoką jakość powietrza. Do tego dochodzi nikła obecność fabryk i tych segmentów gospodarki, szkodzących w największym stopniu szkodzą ekosystemowi. Wszystko to przekłada się na znakomite samopoczucie i stwarza doskonałe warunki, chociażby do wychowywania dzieci.

Bogata oferta kulturalna

W Szczecinie “dużo się dzieje”. Koncerty, wystawy eventy, regaty i inne ciekawe cykliczne oraz jednorazowe wydarzenia nie pozwalają się nudzić. Do tego dochodzi bogata klubów, restauracji, barów, teatrów oraz klubów sportowych. Dzięki temu przez cały rok można realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania, niezależnie od wieku.

Sprawne, dobrze zarządzane instytucje

Wydatki na administrację i instytucje są co prawda niewielkie, jednak według rankingów wykorzystywane w doskonały sposób. Szczecin, obok Poznania, zajął pierwsze miejsce w rankingu największych polskich miast, oceniającym sprawność działania instytucji miejskich. Miasto jest przyjazne zarówno przedsiębiorcom, jak i mieszkańcom – wiele spraw można załatwić przez internet, urzędy czynne są w godzinach pozwalających nawet najbardziej zapracowanym petentom załatwić wszystkie formalności, a czas oczekiwana na wpisy do rejestru działalności gospodarczej jest krótki.

Relatywnie niskie ceny mieszkań

Szczecin posiada średnio rozwinięte zasoby mieszkaniowe. Sytuacja zmienia się jednak na lepsze, a na rynku regularnie pojawiają się interesujące oferty (jak np. bardzo dobrze zlokalizowana, inwestycja Budnex przy ul. Lewandowskiego). Przy tym potencjalni kupcy mogą nadal często liczyć na znacznie lepsze ceny niż w innych dużych polskich ośrodkach.

Szczecin to świetne miasto do życia i pracy. Wysoki poziom, życia czyste otoczenie, oraz mieszkańcy chętni do pomocy i rozrywki. Zdecydowanie warto rozważyć zakup mieszkania właśnie w tym miejscu!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply