Ciekawostki Inspiracje

Wynajem czy kupno – co się bardziej opłaca?

22 marca 2021
Wynajem czy kupno - co się bardziej opłaca

Szukasz mieszkania i zastanawiasz się na wynajmem? A może lepiej zdecydować się na zakup nowej nieruchomości? W dzisiejszych czasach masz szansę otrzymać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach, który pomoże Ci spełnić marzenie o własnym mieszkaniu. Jeśli jednak nie lubisz długofalowych zobowiązań bankowych, możesz postawić na wynajem. Pamiętaj, że w tym przypadku będziesz opłacał nieruchomość, która prawdopodobnie nigdy nie będzie Twoją własnością.

Wynajem mieszkania – zysk dla właściciela

Decydując się na wynajem mieszkania, musisz liczyć się z koniecznością ponoszenia comiesięcznych kosztów z tytułu wynajmu. Jesteś zależny od właściciela, który może podnieść opłaty. Nierzadko comiesięczne koszty są równe ratom, jakie należałoby spłacać przy kredycie hipotecznym. Chociażby z tego powodu większość ludzi decyduje się na kupno mieszkania, co w efekcie wiąże się z uiszczaniem opłat na konto własnej nieruchomości. Dodatkowo warto wspomnieć o innych kosztach, jakich może domagać się właściciel lokalu. Wynajem jest równoznaczny między innymi z koniecznością ponoszenia wydatków na przykład za ewentualne szkody.
W przypadku decyzji Wynajmującego o zaniechaniu dalszego najmu i sprzedaży nieruchomości, możesz stracić miejsce zamieszkania i zostać zmuszony do czasochłonnej i kosztownej przeprowadzki.

Własna nieruchomość – inwestycja na lata

Zakup własnego mieszkania okaże bardziej opłacalny także w dłuższej perspektywie. Nieruchomości wciąż trzymają swoją wartość – nawet pandemia koronawirusa nie wpłynęła na obniżenie cen mieszkań. W efekcie zakup lokalu jest pewną inwestycją, która nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Najlepiej zdecydować się na kupno nowej nieruchomości od dewelopera – ceny nowoczesnych lokali mieszkalnych gwałtownie idą w górę, w przeciwieństwie do lokali w tak zwanym starym budownictwie. W wielu przypadkach lepiej nabyć niewielką kawalerkę w nowo wybudowanym kompleksie niż 3-pokojowe mieszkanie na przykład z lat siedemdziesiątych.

Możliwość skorzystania z odwróconej hipoteki

Własne mieszkanie wiąże się z możliwością dowolnego rozporządzania posiadaną nieruchomością. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest kredyt w ramach odwróconej hipoteki. W tym przypadku zabezpieczenie stanowi mieszkanie, które klient oddaje bankowi w zamian za wsparcie finansowe. Nie trzeba uiszczać żadnych rat – wystarczy umowa uwzględniająca przejęcie nieruchomości przez bank po śmierci pożyczkobiorcy. Warto podkreślić, że spadkobiercy mają prawo do spłacenia zadłużenia, jeśli będzie im zależało na pozostawieniu mieszkania. Odwrócona hipoteka cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród seniorów – mogą z niej skorzystać wyłącznie właściciele nieruchomości.

Warto zdecydować się na kupno własnego mieszkania, nawet jeśli taka inwestycja wiązałaby się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nowe nieruchomości nie stracą na wartości, dlatego ich nabycie nie wiąże się z ryzykiem. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnie dostępnymi mieszkaniami – Budnex Deweloper oferuje nieruchomości między innymi w Szczecinie, w Zielonej Górze czy w Gorzowie Wielkopolskim. Proponujemy zarówno kawalerki, jak i przestronne apartamenty – sam zdecyduj, jaka inwestycja będzie najlepszym wyborem.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply