Ciekawostki Najnowsze

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe vs. mieszkanie u dewelopera

15 marca 2021
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe vs. mieszkanie u dewelopera

Wiele osób zainteresowanych kupnem mieszkania staje przed trudnym wyborem – czy lepiej zdecydować się na nieruchomość ze spółdzielczym prawem własnościowym, czy też korzystniejszym rozwiązaniem będzie mieszkanie z pełną własnością od dewelopera? Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania i poznaj wady i zalety obu ewentualności.

Mieszkanie spółdzielcze a deweloperskie – kwestie prawne

Oba warianty nieruchomości różnią się między sobą wieloma kwestiami prawnymi. W przypadku mieszkania od dewelopera stajesz się dodatkowo właścicielem wszelkich części wspólnych, takich jak chociażby klatka schodowa. Z kolei decydując się na nieruchomość spółdzielczą własnościową, musisz liczyć się z tym, że spółdzielnia jest właścicielem budynku oraz gruntu. Jeśli kupisz lokal od dewelopera, musisz zadbać także o jego księgę wieczystą. W przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego założenie księgi wieczystej nie jest konieczne.

Mieszkanie dostosowane do potrzeb – od spółdzielni czy od dewelopera?

Marzysz o nieruchomości, która będzie idealnie dostosowana do Twoich oczekiwań? Jeśli zdecydujesz się na mieszkanie deweloperskie, możesz na etapie budowy zgłosić konieczność wprowadzenia konkretnych zmian dotyczących na przykład funkcjonalnego układu pomieszczeń, lokalizacji gniazdek elektrycznych czy przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Oczywiście ważne jest, aby projekt modyfikacji deweloperskich został ustalony na odpowiednio wczesnym etapie budowy. W przypadku mieszkania kupionego od spółdzielni musisz liczyć się z większymi problemami w zaadaptowaniu nieruchomości do swoich potrzeb. Warto wspomnieć także o utrudnieniach dotyczących przeprowadzania remontu balkonu lub wymiany grzejnika. W wielu spółdzielniach tego typu kwestie muszą zostać wcześniej uzgodnione z administracją, nawet jeśli mieszkanie jest własnościowe.

Koszty utrzymania mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ważnym argumentem w wyborze pomiędzy nieruchomością spółdzielczą a mieszkaniem od dewelopera są koszty utrzymania. Pod tym kątem znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest druga z możliwości. O ile koszty stałe zależą od rzeczywistego stanu zużycia mediów, koszty ruchome kumulują opłaty niezależne od nas samych. Co sprawia, że czynsze w spółdzielniach są tak wysokie? Dodatkowe koszty obejmują konieczność utrzymania administracji spółdzielni, rady nadzorczej czy dodatkowych obiektów podlegających pod spółdzielnię. Tymczasem mieszkania nabyte u dewelopera są zarządzane przez członków wspólnoty, czyli właścicieli poszczególnych nieruchomości – nie jest konieczne utrzymywanie całego filaru administracyjnego. Wspólnoty tworzą najczęściej mieszkańcy 1 lub kilku budynków, do spółdzielni należy ich dużo więcej.

Mieszkanie kupione u dewelopera zapewnia więcej swobody w zakresie prac remontowych oraz jest tańsze w utrzymaniu. Tego typu nieruchomości są także dobrym wyborem dla osób poszukujących bardziej luksusowych lokali. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup mieszkania od dewelopera, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Dzięki Budnex masz szansę spełnić swoje marzenia o własnej nieruchomości, która będzie dostosowana do Twoich oczekiwań. Sprawdź nasze najnowsze lokalizacje m.in. w Poznaniu, w Szczecinie, czy w Gorzowie Wielkopolskim.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply