Inspiracje

Kupić nowe mieszkanie czy wyremontować stare?

21 grudnia 2020
Kupić nowe mieszkanie czy wyremontować stare

Twoje mieszkanie wymaga gruntownego remontu? Masz dość starych ścian i niemodnych mebli, w dodatku w łazience od dawna chcesz zamienić wannę na prysznic? Zastanów się, czy może lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego mieszkania. Wbrew pozorom gruntowny remont niekiedy kosztuje tyle samo co nieruchomość od dewelopera.

Ile kosztuje gruntowny remont mieszkania?

Wysokość wydatków związanych z generalnym odnowieniem starej nieruchomości wiąże się przede wszystkim z zakresem remontu. Warto dokładnie zastanowić się nad planowanymi zmianami i spróbować ustalić orientacyjny kosztorys. Niestety, w starszych mieszkaniach remont nie ogranicza się wyłącznie do przemalowania ścian i wstawienia nowych mebli. Nierzadko konieczna jest całkowita wymiana instalacji elektrycznej lub ogrzewania. Koszty wzrastają wraz z zamontowaniem nowych drzwi i okien. Być może przy kompleksowym remoncie będziesz musiał zrezygnować z wymarzonych mebli i zdecydować się na tańsze modele? Pamiętaj, że wydatki obejmują nie tylko zakup nowych sprzętów i materiałów budowlanych, ale też robociznę. Może uda Ci się ograniczyć wydatki do 50.000 zł, jeśli zrezygnujesz z kilku planowanych punktów. Gruntowny remont i umeblowanie nieruchomości o metrażu około 60 m2 najczęściej jednak mieści się w granicach 120.000 – 150.000 zł. Możesz zmniejszyć koszty, decydując się na tańsze materiały budowlane – czy jednak warto w ten sposób oszczędzać? Musimy pamiętać o tym, że gorsze jakościowo elementy wykończeniowe sprawią, że za parę lat konieczne będzie ponowne przeprowadzenie remontu.

Remont mieszkania – i co dalej?

Jeśli uważasz, że gruntowne odnowienie nieruchomości mimo wszystko jest finansowo bardziej opłacalne, zastanów się nad kwestią organizacyjną. Na czas remontu prawdopodobnie będziesz musiał wraz z rodziną przeprowadzić się do innego mieszkania. Jeśli planujesz remont podczas urlopu może konieczne okaże się zarezerwowanie dłuższego pobytu w hotelu. Alternatywą jest sukcesywne wykonywanie kolejnych prac remontowym przy obecności wszystkich domowników – w takiej sytuacji mogą się ona znacznie przedłużyć.

Zakup nowego mieszkania – kiedy warto się zdecydować?

Jeżeli Twoje mieszkanie wymaga zbyt wielu prac remontowych, może warto zastanowić się nad kupnem zupełnie nowej nieruchomości? Najlepiej wybrać mieszkanie od dewelopera do własnego wykończenia. W takim obiekcie możesz zacząć od nowa planowanie aranżacji wnętrza. Przy okazji nie będziesz musiał martwić się koniecznością wymiany okien lub drzwi, gdyż wszystko będzie nowe. Nieruchomość od dewelopera jest także dobrym rozwiązaniem, gdy zależy Ci na innym metrażu. Pomyśl, czy obecne mieszkanie spełnia Twoje oczekiwania? Może lepiej postawić na apartament o wielkości i rozkładzie lepiej pasującym do aktualnego trybu życia? Dzięki temu od nowa zaplanujesz jaka przestrzeń będzie dla Ciebie idealna, wybierzesz piękne kolory ścian oraz idealną podłogę. W mieszkaniu do własnego wykończenia będzie Ci o wiele łatwiej zaplanować nowe wnętrze, które spełni aktualne oczekiwania – nowe biurko, większa kanapa. Zmianą na plus będzie także inna, często bardziej atrakcyjna lokalizacja.

Czasami kupno nowego mieszkania jest bardziej opłacalne od kompleksowych prac remontowych, – szczególnie gdy stara nieruchomość ma więcej niż kilkadziesiąt lat. Rozważ zalety obu rozwiązań i postaw na najkorzystniejszą opcję.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply