Ciekawostki

Płać tyle co za wynajem i miej mieszkanie na własność

30 listopada 2020
Płać tyle co za wynajem i miej mieszkanie na własność

Zastanawiasz się nad wynajmem mieszkania? Pamiętaj, że w takim przypadku wciąż nie będziesz mieszkał na swoim, jednocześnie uiszczając wysokie opłaty miesięczne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup własnej nieruchomości, nawet w przypadku konieczności zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Oszczędności przez lata studiów

Większość młodych Polaków rozpoczyna studia, wciąż mieszkając w rodzinnym domu. Dzięki temu mogą liczyć na wsparcie rodziców, którzy zapewniają utrzymanie na czas nauki. Ten okres warto wykorzystać, aby zaoszczędzić całkiem sporą kwotę. Chociaż samodzielność i wizja mieszkania z dala od bliskich mogą być kuszące, lepiej zrezygnować z kosztownego wynajmu. Osoby, które łączą pracę ze studiami i wciąż mieszkają z rodzicami mogą miesięcznie odkładać nawet połowę wynagrodzenia – oczywiście wszystkie zależy od prowadzonego trybu życia.

Mieszkanie na kredyt a wynajem

Niektórzy niesłusznie obawiają się, że zakup nieruchomości na kredyt będzie dla nich zbyt dużym obciążeniem. Tymczasem miesięczna rata spłaty wcale nie musi być wysoka – szczególnie jeśli zestawimy ją z kosztami wynajmu. W praktyce, nierzadko zamiast płacenia czynszu po prostu uiszczamy kredyt, mając pewność, że wpłacane pieniądze idą na konto własnego mieszkania. Co zrobić, jeśli sytuacja finansowa znacznie się pogorszy? W takiej sytuacji można zdecydować się na wynajem jednego pokoju i w ten sposób zyskać dodatkowe źródło dochodów. W przypadku kawalerki dobrym rozwiązaniem będzie zamieszkanie wspólnie ze znajomym i dzielenie kosztów po połowie. Ponadto zakup własnej nieruchomości wiąże się z możliwością swobodnego ingerowania w jej wygląd. Niestety, wynajem długoterminowy znacznie ogranicza nas w tej kwestii. Bez zgody właściciela nie można przeprowadzić remontu i nierzadko nawet najmniejsze zmiany muszą być wcześniej uzgodnione. Należy także zaznaczyć, że inwestowanie w wynajmowaną nieruchomość mija się z celem, dlatego również pod kątem dowolnego zaaranżowanie własnej przestrzeni warto zdecydować się na kupno mieszkania.

Inwestycja w mieszkanie dla dziecka

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup nieruchomości z myślą o zagwarantowaniu dziecku lepszego startu w dorosłe życie. Jest to świetne rozwiązanie, które szybko zacznie przynosić konkretne profity. Zanim pociecha wkroczy w etap samodzielności, mieszkanie będzie zapewniać zyski z wynajmu. Dodatkowe zabezpieczenie pieniędzy to jeden z głównych argumentów, dla których tak wiele osób kupuje nieruchomość, decydując się nawet na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W efekcie jego ratę można spłacić dzięki zyskom z wynajmu. Później z mieszkania skorzystają studiujące pociechy, które dzięki temu nie będą musiały przeznaczać pieniędzy na czynsz najmu. Jednocześnie pozostałe pokoje wciąż mogą być wynajmowane.

Marzysz o własnym mieszkaniu? Nie podejmuj pochopnych decyzji. Długoterminowy wynajem rzadko jest korzystnym rozwiązaniem dla Najemcy – zarówno pod kątem finansowym, jak i ze względu na ciągłe uzależnienie od osoby wynajmującej. Lepiej postaw na zakup własnej nieruchomości, którą możesz również wykorzystać jako źródło dodatkowych przychodów. Nie bój się kredytu hipotecznego – jego rata nierzadko wynosi tyle, ile koszty wynajmu.

Sprawdź ofertę mieszkań w Twoim mieście na www.budnex.pl

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply