Inwestycje w nieruchomości Jak znaleźć wymarzone M

Moje pierwsze mieszkanie – o czym pamiętać?

4 lutego 2020
Moje pierwsze mieszkanie - o czym pamiętać

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja, która z pewnością będzie miała ogromny wpływ na resztę dorosłego życia. Jeśli dobrze ją zaplanujemy, może zapewnić nam w bliższej i dalszej przyszłości wiele profitów. Gdy popełnimy błąd, to istnieje spore ryzyko, że będziemy borykać się z problemami przez wiele lat.

Kredyt hipoteczny, czyli kredyt na wiele lat!

Przede wszystkim finansowanie. Zdecydowana większość osób nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę, w związku z czym jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Warto przy tym pamiętać, że to zobowiązanie na wiele lat, dlatego dużą uwagę trzeba zwrócić na ustalenia między nami a bankiem. Oferty, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo korzystne, w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się skrajnie nieopłacalne (jak to miało miejsce np. w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich). Ponieważ jest to pierwsze mieszkanie, warto postarać się, by istniała możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów – jeśli nasza sytuacja finansowa ulegnie znaczącej poprawie na przestrzeni lat, szybciej staniemy się faktycznymi właścicielami lokalu.

Idealny metraż to podstawa!

Drugim z szalenie ważnych aspektów związanych z kupnem pierwszego mieszkania jest dopasowanie metrażu do obecnych i przyszłych potrzeb. Zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe mieszkanie może kosztować nas więcej, niż sobie założymy.

Co za dużo, to niezdrowo!

Radzimy, by nie przesadzać z wielkością mieszkania. 100 m2 dla singla jest co prawda bardzo wygodną przestrzenią, jednak aranżacja takiego lokalu z uwzględnieniem tylko jednej sypialni może sprawić, że w przyszłości będzie niezwykle trudno znaleźć potencjalnego kupca. Z drugiej strony większa liczba sypialni przekłada się na bardzo wysoki czynsz, którego większość pochłoną pomieszczenia stojące przez sporą ilość czasu puste. Chyba że planujemy podnająć pozostałe pokoje i od początku liczymy się z koniecznością dzielenia przestrzeni z innymi osobami. Takie rozwiązanie może być opłacalne, jednak na dłuższą metę także męczące.

Jak długo będziesz singlem?

Przesada w drugą stronę, czyli mieszkanie o zbyt małym metrażu to także błąd, który popełniają początkujący inwestorzy, a zwłaszcza single. Często nie biorą oni pod uwagę, że ich status może zmienić się jeszcze zanim dostaną klucze do mieszkania. Zazwyczaj okres oczekiwania na mieszkanie od dewelopera to średnio 1-2 lata, dlatego warto zawczasu przygotować dodatkową przestrzeń dla drugiej połówki, a może nawet i dziecka.

Lokalizacja dopasowana do potrzeb

Na sam koniec pozostaje lokalizacja. Z pewnością warto ją uzależnić od dalszych planów, jakie wiążemy z danym lokalem. Jeśli ma to być mieszkanie w niedalekiej przyszłości przeznaczone na wynajem lub już na starcie wyposażone w pokoje dla lokatorów, dobrze, gdy będzie się ono znajdować w pobliżu centrum lub ośrodków akademickich. Z kolei, kiedy planujemy stworzenie spokojnej przystani na wiele lat, nie tylko dla siebie, lecz także dla rodziny, warto uwzględnić bliskość terenów zielonych, dobry dojazd do pracy czy obecność przedszkoli lub szkół.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply