Inwestycje w nieruchomości

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

16 stycznia 2020
Co sprawdzić przed zakupem mieszkania

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, dlatego oczywiste jest, że należy nie tylko dobrze ją przemyśleć, lecz także sprawdzić stan prawny czy konstrukcyjny danego lokalu, zwłaszcza gdy pochodzi on z rynku wtórnego. W poniższym wpisie radzimy, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania.

Okazja z rynku wtórnego? Niekoniecznie…

Rynek nieruchomości od dłuższego czasu przeżywa w Polsce rozkwit i nic nie zapowiada, by taki stan rzeczy miał się zmienić. W praktyce oznacza to wzrost cen, który zauważalny jest praktycznie każdego dnia. W związku z tym nic dziwnego, że wiele osób szuka okazji na rynku wtórnym. Takie rozwiązanie niekiedy okazuje się bardzo korzystne, jednak w takim samym stopniu jest ryzykowne. Oprócz ukrytych wad konstrukcyjnych na inwestora mogą czyhać także wady o charakterze prawnym.

Wady prawne równie groźne, co konstrukcyjne

W związku z powyższym, pierwszym krokiem po uzyskaniu pozytywnej opinii na temat stanu technicznego, jest zapoznanie się z księgą wieczystą. To publiczny rejestr przedstawiający stan prawny danej nieruchomości. Właśnie tam można znaleźć wszystkie informacje dotyczące praw osób trzecich, hipoteki, zajęć komorniczych, umów dożywotnich czy innych obciążeń. Przy tym warto pamiętać, że hipoteka obciąża daną nieruchomość, niezależnie od tego, kto zaciągnął kredyt, co oznacza, że kupno należy uzależnić od spłaty zobowiązania nią zabezpieczonego. Z kolei kwestie związane z osobami zameldowanymi czy opłatami dla wspólnoty lub dostawców mediów są czysto administracyjne oraz związane z daną osobą. Jednak ze względu na potencjalne problemy, jakie mogą wystąpić ze strony urzędu czy wierzycieli poprzedniego właściciela mieszkania, warto uzyskać stosowne zaświadczenia również w tym przypadku.

Zasada ograniczonego zaufania

Jeśli jednak nie chcemy ryzykować lub po prostu marzy nam się nasze własne, nowe mieszkanie z czystą historią i “kartoteką”, oferta dewelopera jest tą, na której analizę powinniśmy poświęcić swój czas. W porównaniu do zakupu mieszkania z rynku wtórnego w tym przypadku zadanie jest znacząco ułatwione, co nie oznacza, że każda firma budowlana będzie tak samo dobra.

Doświadczenie i niezawodność

Sprawdzony deweloper to taki, który może pochwalić się odpowiednim doświadczeniem i niezawodnością. W praktyce oznacza to, że zdecydowanie rozsądniejszym wyjściem jest wybór firmy, która ma na swoim koncie dziesiątki zrealizowanych inwestycji, niż taka, która dopiero raczkuje. Doświadczenie przekłada się na pewność co do terminowości realizacji kolejnych etapów, standardu wykonania czy trwałości stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych oraz wykończeniowych.

Zakup transparentny

Kiedy mamy już upatrzonego dewelopera, ostatni punkt procedury weryfikacyjnej to dokładne przeczytanie umowy sprzedażowej i sprawdzenie prospektu informacyjnego. Dzięki temu można upewnić się, co tak naprawdę obejmuje “nowe mieszkanie na sprzedaż” z danej oferty, unikając przy tym rozczarowań albo negatywnego zaskoczenia wynikającego z dodatkowych opłat lub niekorzystnych ustaleń dotyczących aspektów administracyjnych.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply