Najnowsze

Czy warto kupić kawalerkę?

4 listopada 2019
Czy warto kupić kawalerkę

Czy warto kupić kawalerkę? Jeśli przyjrzeć się statystykom sprzedawanych mieszkań, wielu inwestorów zadaje sobie właśnie takie pytanie, a odpowiedź nie pozostaje jednoznaczna. Mieszkania tego typu należą do wybieranych dość często, jednak mają poważnego konkurenta. Sprawdźmy, jakie rozwiązanie w kategorii najmniejszych mieszkań sprawdza się najlepiej!

Kawalerka, czyli mieszkanie jednopokojowe

Kawalerka z założenia jest mieszkaniem 1-pokojowym, a w jego skład wchodzi aneks kuchenny i łazienka. W zależności od metrażu deweloper lub właściciel mogą postawić na wydzielenie dodatkowej przestrzeni na sypialnię, jednak w takim wypadku trudno mówić o pełnoprawnym, drugim pokoju. Właśnie ten aspekt będzie kluczowy w kontekście zarówno perspektyw dalszego użytkowania, jak i podczas rozważania zakupu jako inwestycji.

Kawalerka czy dwa pokoje?

Małe mieszkanie od dewelopera lub z rynku wtórnego to znakomity zakup, jednak warto przede wszystkim zwrócić uwagę na lokale z dwoma pokojami. Takie rozwiązanie jest najpopularniejsze wśród inwestorów nie bez powodu. Dwa pokoje przekładają się na znacznie większy komfort użytkowania i sprawiają, że dany lokal staje się znacznie atrakcyjniejszą opcją dla większej liczby mieszkańców, zarówno jeśli szukamy rozwiązania dla siebie, na wynajem lub do dalszej sprzedaży.

Większa grupa docelowych odbiorców

W odróżnieniu od mieszkań jednopokojowych, czyli klasycznych kawalerek, te, w których znajdują się dwa pokoje, zawsze potencjalnie będą cieszyć się większym zainteresowaniem. Dzieje się tak z prostego względu – każdy z nas potrzebuje swojej własnej przestrzeni. W związku z tym kawalerka nie jest satysfakcjonującym rozwiązaniem dla par czy rodzin. A to z kolei oznacza, że perspektywy na zwrot inwestycji, czy to w formie wynajmu, czy dalszej sprzedaży są znacząco ograniczone.

Z kolei dwupokojowe mieszkania o niewielkim metrażu, to budżetowa alternatywa dla licznej grupy osób. Odnajdą się tam jednakowo rodziny o mniej zasobnym portfelu, studenci, pary, single czy osoby starsze.

Dla rodziny

Jeżeli mowa o rodzinach trzy- czy nawet czteroosobowych, mieszkanie z dwoma pokojami gwarantuje minimum komfortu zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Stanowi ono dobre rozwiązanie na początek – niewielkie koszty sprawiają, że zakup na kredyt często stanowi lepszą alternatywę dla wynajmu.

Dla singli

W mieszkaniu dwupokojowym odnajdą się również single. Na etapie życia studenckiego drugi pokój oznacza znaczące oszczędności, jeśli postanowimy podnająć go drugiej osobie. Jest to też rozwiązanie perspektywiczne, gdy mamy w planach założenie rodziny.

Dla osób starszych

Również osoby starsze, zarówno pary, które odchowały już dzieci, jak i osoby samotne w mieszkaniach dwupokojowych mogą liczyć na dużo większy komfort niż w kawalerkach. Metraż w takich lokalach pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, a przy tym nie wymaga zbyt wiele wysiłku w utrzymaniu porządku i czystości. Przy tym, koszty eksploatacyjne nie są zbyt wysokie, co również jest niezwykle ważne w kontekście często, dość ograniczonego budżetu.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply