Inwestycje w nieruchomości Najnowsze

Technologia wykonania mieszkania – na co należy zwrócić uwagę

23 października 2019
Technologia wykonania mieszkania

Wybierając przyszłe miejsce zamieszkania, należy uwzględnić wiele aspektów. Oczywiście niezwykle ważne są takie kwestie jak lokalizacja, wielkość, układ pomieszczeń, czy cena. Jednak równie istotna jest technologia jego wykonania. Dziś podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę w tym kontekście!

Nowe budownictwo vs rynek wtórny

Technologia, na jakiej bazuje budownictwo domu, przekłada się bezpośrednio na komfort jego użytkowania, generowane koszty, trwałość oraz stopień, w jakim zachowuje swoją wartość na przestrzeni lat. W związku z tym, przed podjęciem decyzji zakupowej warto dobrze zapoznać się z elementami składającymi się na tę część charakterystyki budynku. Naturalnie zdecydowanie więcej informacji możemy uzyskać, kiedy wybieramy inwestycję w nowe budownictwo. Przed zapoznaniem się z prospektem budowlanym zazwyczaj w ciemno możemy postawić na to, że deweloper wykorzystał nowoczesne materiały, a budynek bazuje na projekcie uwzględniającym współczesne normy, odnoszące się między innymi do grubości ścian, akustyki, izolacji czy energooszczędności.

Takiej pewności nie mamy natomiast, kiedy decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego. W minionych dziesięcioleciach deweloperzy musieli się często zmagać z niedostatkiem odpowiednich materiałów budowlanych. Ponadto sama technologia budowy siłą rzeczy nie była tak zaawansowana, jak dzisiejsza. Niższe były również wymagania dotyczące kwestii związanych np. z ekologią czy oszczędnością energii.

Prospekt budowlany – kompletne źródło informacji

W poprzednich akapitach wspominamy o prospekcie budowlanym. Ów dokument jest niezwykle pomocny w uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji dotyczących technologii wykonania mieszkania. Stanowi on też dużą przewagę względem mieszkań z rynku wtórnego. Zwykle w takim przypadku musimy liczyć się z ryzykiem, jakie niesie konieczność podpisania umowy, gdzie ważnym punktem jest akceptacja stanu istniejącego. Stanu, który skrywany jest pod kilkoma warstwami farby oraz przeprowadzonych remontów, a co za tym idzie, w znacznej mierze jest przed nami ukryty.

Z kolei wybierając zakup mieszkania na etapie budowy, zyskujemy dostęp do prospektu budowlanego właśnie. Do tego bez problemu zapoznamy się z projektem w biurze budowy, ponadto efekt pracy budowlańców możemy śledzić na żywo. Wracając do prospektu, to na końcu dokumentu znajdziemy informacje dotyczące:

• technologii wykonania budynku,
• standardu prac wykończeniowych w części wspólnej budynku i terenie wokół niego, stanowiącym część wspólną nieruchomości,
• standardu prac wykończeniowych w lokalu mieszkalnym wraz z przewidzianymi w nim instalacjami, w tym instalacji CO, inst. wod-kan., instalacji elektrycznej, rodzaju wentylacji, dostępnych instalacji telekomunikacyjnych.

W szczególności warto sprawdzić aspekty związane z energooszczędnością, która w prosty sposób przekłada się na koszty eksploatacyjne ponoszone przez nas co miesiąc. W tym kontekście niezwykle istotny jest rodzaj ogrzewania (najtańsze w praktyce okazuje się ogrzewanie miejskie), okna (spełniające aktualne wymagania przenikania ciepła) a także posadzki (z właściwą warstwą izolacji) i docieplenie ścian zewnętrznych.

Sprawdź poprzednie inwestycje dewelopera!

Niezawodnym sposobem na satysfakcjonującą inwestycję jest sprawdzenie wcześniejszych realizacji danego dewelopera. Dzięki temu dowiemy się, jakich technologii można spodziewać się w nowo powstających budynkach. Dobrym pomysłem może być także sprawdzenie kosztów, jakie ponoszą właściciele wybudowanych wcześniej mieszkań. Jeśli okaże się, że dana firma stawia na nowoczesne materiały i dobre docieplenie, wtedy mamy pewność, że budynek będzie energooszczędny, a co za tym idzie tani w utrzymaniu.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply