Inspiracje Jak urządzić mieszkanie

Jak rozplanować oświetlenie w nowym mieszkaniu?

21 października 2019
Aranżacja oświetlenia w nowym mieszkaniu

Dobrze dopasowane oświetlenie jest kluczowe dla komfortu użytkowników mieszkania. Oczywiście różne pomieszczenia przystosowane są do pełnienia innych funkcji, a co za tym idzie, właściwy dobór źródeł światła to nie lada wyzwanie. Poniżej radzimy, na jakie najważniejsze aspekty trzeba zwrócić uwagę!

Zaplanuj oświetlenie jeszcze na etapie budowy!

Mogłoby się wydawać, że kwestie związane z oświetleniem rozwiązuje się na etapie wykończenia i leżą one jedynie po stronie właściciela. Z jednej strony to prawda, jednak z drugiej, odpowiednio wczesny zakup daje możliwość wprowadzenia pożądanych zmian w projekcie instalacji elektrycznej jeszcze na etapie prac deweloperskich. Pozwoli to uniknąć późniejszych, kosztownych modyfikacji czy przedwczesnego remontu.

Zaufaj specjaliście albo…

Przy planowaniu aspektów mieszkania związanych z elektryką zawsze dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Zatrudnienie doświadczonego projektanta wnętrz to gwarancja nie tylko praktycznie i elegancko zaprojektowanej sieci oraz oświetlenia. To również profesjonalna dokumentacja, którą następnie możemy dostarczyć kierownikowi budowy lub podwykonawcy.

Zrób to sam!

Jednak często jest tak, że sam zakup mieszkania plus koszty, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem wyposażenia, sprawiają, że ledwo spinamy przeznaczony na inwestycję budżet. W takim przypadku pomoc od wyżej wspomnianego specjalisty nie wchodzi w rachubę, a wnętrza trzeba zaaranżować samemu. Na co należy zwrócić sytuację w takiej sytuacji?

Po pierwsze, wpierw należy skupić się na tym, jak ma docelowo wyglądać układ mebli i wszystkich urządzeń RTV oraz AGD w mieszkaniu. Wyposażeni w taką wiedzę, ustalamy najważniejsze elementy, których obecność przy pomocy lamp będziemy chcieli podkreślić, wykorzystując przy tym ich pełną funkcjonalność.

Na przykład oświetlenie takich elementów, jak stół, blat wyspy kuchennej, regały, meble łazienkowe czy ulubiony fotel do czytania, może być stricte funkcjonalne, dekoracyjne, lub łączyć w sobie największe zalety obu kategorii.

Oświetlenie funkcjonalne

Oświetlenie funkcjonalne, jak sama nazwa wskazuje, ma przede wszystkim sprzyjać komfortowi mieszkańców przy wykonywaniu codziennych obowiązków w przestrzeni domowej. Sprzątanie, gotowanie, praca home office, nauka, lektura itp. – we wszystkich tych zastosowaniach najczęściej warto postawić na lampy sufitowe lub zwisające o jednym, lub kilku intensywnych źródłach światła. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno klasyczne żarówki, LED-owe, jak i energooszczędne. Ważne będzie także odpowiednie dopasowanie barwy światła.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne natomiast ma za zadanie stworzyć doskonały klimat. Kinkiet, stylowa lampa stojąca, listwy z wielokolorowym oświetleniem LED o zmiennym natężeniu światła – wszystko to sprawi, że relaks w domowym zaciszu, czy wręcz przeciwnie, wizyta gości, każdorazowo będą doskonałym doznaniem. Lampy ozdobne to nie tylko “samo świecenie”, lecz również niezwykle stylowy design.

Każda pora jest dobra na eksperymenty!

Przede wszystkim nie bój się eksperymentować. Najgorsza krzywda, jaką możesz wyrządzić aranżacji wnętrza Twojego M to równomierne oświetlenie. Warto postawić na różnorodność. Daje ona możliwość zaplanowania różnych scenerii – zarówno przy natłoku pracy, jak i wieczornym wyciszeniu się na kanapie, światło będzie idealnie zharmonizowane z nastrojem.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply