Inspiracje Jak urządzić mieszkanie Mieszkanie na wynajem

Kawalerka w trzech odsłonach

6 lipca 2018

Wiele osób kupując mieszkanie decyduje się na rozwiązania, które oferuje im deweloper. Tymczasem nowoczesne budownictwo wielorodzinne umożliwi nam dość plastyczne kształtowanie naszej przyszłej życiowej przestrzeni. Nowe mieszkanie to morze możliwości. Nawet jeśli jest to tylko niespełna trzydziestometrowa kawalerka.

W nowych budynkach wielorodzinnych mamy możliwość wprowadzenia tak zwanych zmian lokatorskich. Jest to stosunkowo łatwe ponieważ elementy konstrukcyjne budynku są jednocześnie ścianami oddzielającymi poszczególne lokale. W związku z powyższym wewnętrzne ściany działowe można dowolnie przesuwać. Wybierając nowe mieszkanie warto więc rozważyć dostępne warianty by wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Co można, a czego nie?

Zmiany najlepiej wprowadzać nim rozpoczną się prace budowlane w naszym przyszłym mieszkaniu. W ten sposób unikniemy zbędnych kosztów. Nasz lokal możemy przerabiać pod warunkiem, że zmiany nie kolidują z lokalizacją pionów instalacyjnych, ścian konstrukcyjnych i elementów wspólnych. Zmianie nie podlegają również takie elementy jak lokalizacja drzwi zewnętrznych, okien czy ścian nośnych. Wprowadzane przez nas modyfikacje mogą natomiast dotyczyć takich elementów jak ściany działowe, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy instalacja elektryczna.

Przeróbki w praktyce

Poniżej mamy rzut lokalu o wymiarach 38,56 mkw., który dostępny jest w 14 budynku na Osiedlu Europejskim w Gorzowie. Wersja zaproponowana przez architekta zakłada wyraźny podział na strefę sypialną, dzienną i kuchenno-jadalną. W tym rozwiązaniu mamy szafę wnękową na korytarzu, a w łazience wannę i pralkę.

Wariant 2

Powyższy projekt stanowi punkt wyjścia i zestawienie optymalnych rozwiązań. Co jeśli nie odpowiada wszystkim naszym oczekiwaniom? Tą samą przestrzeń można zaaranżować zupełnie inaczej. W poniższej wersji szafa wnękowa zmieniła swoje miejsce, a pierwotne wejście do łazienki z korytarza przeniesione zostało do sypialni. W łazience wanna zastąpiona została prysznicem. Reszta białego montażu również została inaczej rozmieszczona. O ile strefa dzienna jest zbliżona do oryginału o tyle aneks kuchenny został powiększony o blat ze stołkami barowymi, który zastępuje nam tradycyjny stół z krzesłami.

Wariant 3

To jednak nie koniec. To samo mieszkanie może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli cenimy sobie poczucie przestrzeni i dużo dziennego światła w całym mieszkaniu, to rozwiązanie może nam przypaść do gustu. Zakłada ono rezygnację z tradycyjnego podziału na część dzienną i sypialną. W zamian otrzymujemy otwartą przestrzeń, w której tylko łazienka stanowi osobne pomieszczenie. Mamy tu duży aneks kuchenny z dodatkowym blatem i niezależny stół który stanowi część jadalna. W miejscu osobnej sypialni mamy narożną kanapę, a duża szafa stanowi idealne miejsce do przechowywania.

Widać zatem wyraźnie, że każde, nawet najmniejsze mieszkanie ma w sobie duży potencjał aranżacyjny. Należy przy tym się zastanowić jakim potrzebom musi sprostać nasze mieszkanie i jak najefektywniej wykorzystać dostępną nam przestrzeń. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakupu nieruchomości. Możemy wtedy skorzystać również z doświadczeń dewelopera, który zasugeruje nam inne dostępne warianty.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply