Ciekawostki

Jak chronić swoje mieszkanie przed smogiem.

6 lutego 2017

Za naszymi oknami na nasze płuca i zdrowie czyha smog. Jako pojedyncze osoby sami nie jesteśmy w stanie wiele zrobić z tym co jest za oknem, niestety. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie ze smogiem w naszym domu czy mieszkaniu i jest to całkiem tanie i proste. Do tego estetycznie.

Dlaczego warto walczyć ze smogiem? Substancje, które zawiera mają bardzo nieprzyjemne skutki – takie jak ból głowy, zawroty głowy, podrażnienie oczu, problemy z oddychaniem i tak dalej. Długofalowo smog powoduje również choroby nowotworowe.

 

Na szczęście istnieją rośliny, które bardzo sprawnie wchłaniają substancje zawarte w smogu, oczyszczając powietrze w naszym mieszkaniu.

 

Dowiedz się o nich więcej!

 

1. Dracena

Ta roślina pozbędzie się dla nas 4 szkodliwych składników – benzenu, formaldehydu, ksylenu i trichloroetylenu.

 

Dracena

 

2. Aloes

Aloes ma ogromną ilość zdrowotnych zastosowań, robi się z niego kremy, napoje i wiele więcej, ale sprawdza się również we filtrowaniu powietrza. Aloes musi stać w jasnym miejscu, najlepiej przy oknie. Z jego pomocą pozbędziemy się dwóch szkodliwych substancji jakimi są benzen i formaldehyd.

 

aloes

 

3. Bluszcz pospolity

Bluszcz bardzo szybko się rozwija i potrafi pięknie wyglądać. Zwalczy dla nas – benzen, formaldehyd, ksylen i trichloroetylen.

 

bluszcz-pospolity

 

 

4. Różanecznik

Popularny zwany również azalią świetnie radzi sobie w niskich temperaturach. Dlatego może rosnąć nawet w takich pomieszczeniach jak piwnica czy łazienka. Pochłania praktycznie wyłącznie formaldehyd, ale jest w tym absolutnym ekspertem i przebija pod tym względem inne rośliny.

 

rododendron

 

 

5. Skrzydłokwiat

Stanowi świetne uzupełnienie dobrze wystrojonego wnętrza, a poza tym pomaga nam się pozbyć tych samych toksycznych składników, obciążających nasz organizm co chryzantemy. Na pewno warto wziąć go pod uwagę urządzając swój dom lub mieszkanie.

 

skrzydlokwiat

 

6. Palma bambusowa

Świetnie sprawdza się w pochłanianiu różnych toksycznych substancji, które unoszą się w powietrzu. Poza tym świetnie uzupełnia wystrój wnętrza i świetnie sprawdza się do nawilżania powietrza. Świetnie sprawdza się do pozbywania się benzenu, formaldehydu, ksylenu czy zabójczego tlenku węgla.

 

palma-bambusowa

 

 

7. Sansewieria gwinejska 

Ta roślina doskonale sprawdza się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach. Pomaga nam pozbyć się tych samych składników co bluszcz.

 

sansewieria

 

 

8. Figowiec sprężysty

Figowiec lubi dużo światła i dużo wody. Świetnie sprawdza się przy usuwaniu z powietrza formaldehydu, tricholrotenu czy tlenku węgla. Dobrze umieścić go w pralni lub salonie.

 

fikus-figowiec-sprezysty1474

 

 

 

9. Anturium

Anturium to nie tylko piękny czerwony kolor, ale również pozytywny wpływ na jakość powietrza we wnętrzu domu. Pomoże nam pozbyć się amoniaku, ksylenu i formaldehydu.

 

 

anturium

 

 

Banner_Budenx

 

 

 

 

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply Piotr 26 maja 2017 at 10:19

  Ciekawy wpis. Mieszkam w Krakowie i problem smogu dotyczy mnie bezpośrednio. Nigdy nie myślałem, że posiadanie odpowiednich roślin w mieszkaniu wspomoże skutecznie w walce ze smogiem. Dobra inspiracja.

 • Reply Wille Wodziczki 28 czerwca 2017 at 13:53

  Cenne porady. Temat smogu chwilowo ucichł, ale pewnie znów wróci za kilka miesięcy w okresie jesienno-zimowym.

 • Reply Orange Studio 25 października 2017 at 14:51

  Sezon smogowy w miastach niestety już się rozpoczął. W Krakowie gdzie mieszkam wiele osób inwestuje nawet w elektroniczne oczyszczacze powietrza – niestety są to dość duże i nie wyglądają zbyt atrakcyjnie we wnętrzu. Kwiaty to na pewno znacznie bardziej ekologiczne a równocześnie bardzo dobrze wyglądające filtratory powietrza w naszych domach.

 • Reply PiotrP 10 sierpnia 2018 at 23:34

  Tak na prawdę, to smog mamy przez cały rok. Oczywiście, ze największe jego stężenie jest w zimie, ale latem wcale nie jest jakoś rewelacyjnie lepiej. Tak samo powietrze bywa po prostu ciężkie. A już nie wspomnę jak to to wygląda podczas takich uciążliwych upałów.Ja niestety nie posiadam roślin 😉 Choć myślałem tez o tym 😉

 • Reply patrykB 15 października 2018 at 21:45

  I pomyśleć, ze te wszystkie kwiaty zawsze miała w domu moja babcia. Moja mama również. Ja niestety nie pamiętam nigdy o podlewaniu kwiatów. Prędzej to wszystko przy mnie usycha i więdnie niestety. O aloesie to nie wiedziałem, ze ma właściwości oczyszczające powietrze 😉

 • Leave a Reply