Jak znaleźć wymarzone M

Kupno mieszkania – w centrum miasta czy na obrzeżach ?

1 lutego 2017

Kiedy kupujemy własne mieszkanie, jednym z ważniejszych aspektów, które warto przedyskutować, będzie jego lokalizacja. Warto przeanalizować wady oraz zalety wyboru centrum lub obrzeż miasta. Będzie to miało wpływ na nasz codzienny komfort życia. Jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje wady i zalety, dlatego warto się dobrze nad tym zastanowić, wziąć pod uwagę swoje preferencje oraz plany na przyszłość, skalkulować wszystko i dopiero wtedy podjąć finalną decyzję.

Centrum

 

centrum miasta

źródło: www.panoramio.com

 

Do głównych zalet mieszkania w centrum należy mała odległość od wielu ważnych punktów w mieście, zaczynając od sklepów, kin, teatrów, pubów, urzędów, firm usługowych, centrów handlowych i tak dalej. Warto pamiętać również o tym, że zwykle to centrum jest najlepiej skomunikowane z resztą miasta, zarówno jeżeli chodzi o komunikację miejską jak i samochodową. Dzięki temu możemy zaoszczędzić naprawdę ogromne ilości czasu oraz sporo pieniędzy, w związku z kwestią dojazdów.

Oczywiście należy pamiętać, że mieszkanie w centrum jest zdecydowanie głośniejsze, bardziej intensywne, często możemy utknąć w korkach i tak dalej. Te wady również należy brać pod uwagę dobierając miejsce swojego zamieszkania.

 

Obrzeża miasta

 

Obzeza-miasta-budenx

 

Głównymi zaletami mieszkania poza centrum jest to, że możemy spodziewać się spokoju oraz ciszy. Zwykle pozwalają w większym stopniu odciąć się od obowiązków w pracy, zrelaksować się i odpocząć. Dużą zaletą jest również to, że cena kupna tego typu mieszkania będzie zwyczajnie niższa. Dzięki temu możemy wykończyć mieszkanie w dużo wyższym standardzie lub zakupić mieszkanie o większym metrażu, co dla wielu osób może być ważniejsze niż np. bliskość rynku w centrum miasta.

Oczywiście, minusem będzie fakt, że stracimy czas na dojazdy do centrum, jeśli np. pracujemy w w tej części miasta, spontaniczne wypady do pubu, kawiarni czy restauracji będą większym wyzwaniem.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w niektórych miastach, takich jak np. Poznań w którym funkcjonuje szybki tramwaj „Pestka”,  dzięki któremu można przemieszczać się bardzo szybko w ramach miasta, nawet jeżeli mieszkamy na jego obrzeżach.

 


Ekspert Budnex 

Kupno mieszkania na obrzeżach miast ma dużo plusów w stosunkowo niewielkich miejscowościach (do 200 tys. mieszkańców), gdzie nie ma większych problemów z dojazdem do centrum miasta, a duże korki nie są częstym zjawiskiem. Jest to dobry wybór dla rodzin szukających spokoju w oddali od miejskiego zgiełku. Często osiedla budowane są wtedy bardzo rozłożyście, co daje duży komfort użytkowania.
W dużych miastach warto kupić mieszkanie na obrzeżach, pod warunkiem dobrych rozwiązań komunikacyjnych z centrum – np. droga wielopasmowa lub metro.

Mieszkania w centrum są dobrym wyborem w dużych miastach, dla klientów inwestycyjnych oraz singli. Plusem jest swobodna możliwość korzystania z miejskiego życia oraz możliwość załatwienia spraw bez korzystania z samochodu. Minusem może być hałas oraz gęstość zabudowy, wynikająca z małych parceli ziemi – Tomasz Narkun – Kierownik Sprzedaży w Zielonej Górze

 


 

Co wybrać?

Tak naprawdę to jest to głównie kwestia naszego charakteru oraz preferencji. Jeżeli należysz do grona osób, które lubią miejski żywioł, to zdecydowanie wybierz centrum, odnajdziesz się w nim dużo lepiej. Oczywiście, jeżeli masz na to odpowiednie środki finansowe. Z drugiej strony, jeżeli jesteś raczej typem osoby, która lubi trzymać się na uboczu i z dala od miejskiego zgiełku, a mieszkanie ma Tobie służyć do zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy, wtedy mieszkanie na obrzeżach będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

 

Banner_Budenx

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply