Ciekawostki Jak znaleźć wymarzone M

Mieszkanie czy dom ? Plusy i minusy obu rozwiązań.

24 stycznia 2017

Wybór nieruchomości, w której będziemy chcieli zamieszkać to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja. Powinniśmy się przy niej kierować zdrowym rozsądkiem, brać pod uwagę w jaki sposób będzie wyglądało nasze życie za pięć, dziesięć czy więcej lat. Należy brać również pod uwagę to, w jaki sposób może się zmienić okolica, w której obecnie mieszkamy, w jaki sposób jest i jaki może być skomunikowana za jakiś czas. Dobrze jest przygotować dla samego siebie podsumowanie zalet i wad różnych rozwiązań, tak aby ostateczna decyzja była dziełem świadomego wyboru.

 

Mieszkanie

 

Budnex-Poznan

 

Zalety

Na pewno jedną z zalet mieszkania będzie ich łatwa dostępność. W przypadku dużego miasta, zdarzają się takie przypadki, że odpowiadające nam mieszkanie jesteśmy znaleźć w przeciągu zaledwie kilku dni. Po prostu, dosyć często trafi się coś co będzie nam zwyczajnie odpowiadało. Oprócz tego, urządzając mieszkanie nie musimy spędzać tak dużo czasu jak w przypadku domu.

Bardzo ważna jest również lokalizacja. Z mieszkania, obojętnie czy w centrum czy na obrzeżach miasta – zawsze ma się bliżej. No i zwykle na osiedlach znajdziemy jakiś sklep, w którym możemy uzupełnić podstawowe braki w zaopatrzeniu. W przypadku domów na przedmieściach, nie jest to takie oczywiste. W mieście mamy również łatwiejszy dostęp do różnych restauracji, kin, teatrów, szkół oraz oczywiście miejsc pracy.

Mieszkając na przedmieściach nie będziemy mogli spontanicznie wyskoczyć ze znajomymi na kawę, piwo czy do klubu. Musi to być w miarę starannie zaplanowane, a jeżeli plan nie wypali – to stracimy sporo czasu oraz energii.

Zakłada się również, że mieszkania są mniej narażone na kradzież. Dzieje się tak, ze względu na sąsiadów. Dużo trudniej jest niepostrzeżenie włamać się do mieszkania niż do domu, który jest gdzieś na uboczu. Kwestia bezpieczeństwa, dla wielu osób jest naprawdę ważna.

 

 

Wady

Lubisz ciszę i spokój? Twoi sąsiedzi mogą lubić słuchać głośnej muzyki. Lubisz słuchać głośnej muzyki? Twoi sąsiedzi mogą lubić ciszę i spokój. Co to oznacza? Brak komfortu i potrzeba kompromisów dla obydwu stron. W praktyce oznacza to, że każda strona jest w jakimś stopniu niezadowolona, a ich wolność jest w znacznym stopniu ograniczona.

Cena za m2 mieszkania w dobrej lokalizacji potrafi być naprawdę droga. Oznacza to, że musimy zrezygnować z większej przestrzeni na rzecz naprawdę dobrej lokalizacji – albo wydać naprawdę ogromną ilość pieniędzy, na co jak dobrze wiemy, nie stać każdego.

Wadą może być również wścibstwo naszych sąsiadów, które nie należy do najprzyjemniejszych elementów mieszkania w mieszkaniu, w mieście, w drugiej strony – w małych miejscowościach podmiejskich również się zdarza.

 

Własny dom z dużym ogrodem brzmi pięknie, jednak jeśli wziąć pod uwagę kilka kwestii, mieszkanie w bloku może wydawać się korzystniejsze.

Przede wszystkim „mobilność”. Jeżeli posiadamy samochód, nie ma problemu ale przy jego braku, bądź kiedy występuje jeden w rodzinie, łatwiejsze przemieszczanie się i dostęp do komunikacji miejskiej jest zdecydowanie w mieście. A co za tym idzie, oszczędność czasu!

Dodatkowo „wygoda mieszkania”. W zależności od pory roku, lato przemawia za domem, najlepiej z dala od centrum miasta. Tymczasem kiedy nadchodzi jesień, robi się zimno, szaro i buro. Zanika malowniczy krajobraz, dróżki zamieniają się w błoto, mieszkanie w bloku, w mieście może okazać się przyjemniejsze. Perspektywa odśnieżania i zapewnienia opału na zimę nie dla wszystkich brzmi optymistycznie. Co może również okazać się kłopotliwe w starszym wieku.

W bloku nie trzeba się martwić o ogrzewanie, sprzątanie klatki schodowej i wokół budynku, kwestie administracyjne, konserwacje oraz remonty budynku. Tak na dobrą sprawę tylko o to, co się w mieszkaniu popsuje. Dom wymaga wiele nakładów m. in. finansowych oraz większej troski aby go utrzymać w dobrym stanie.

Mieszkanie w bloku jest zdecydowanie lepszą opcją dla osób zapracowanych także starszych lub schorowanych ale i tych którzy chcą mieć wszędzie blisko. –  Ekspert Budenx – Pani Magdalena Lauba, Kierownika Sprzedaży z Gorzowa

 

Dom

 

Domy-budnex

 

Zalety

Kiedy decydujemy się na swój, w pełni własny i niezależny, osobny dom poza centrum miasta, gdzieś na przedmieściach, wybieramy spokój i ciszę. Możemy do niego wrócić po ciężkim dniu pracy i w pełni się zrelaksować. Jeżeli mamy ochotę możemy puścić zbyt głośną muzykę, jeżeli chcemy ciszy, to po prostu decydujemy się na ciszę. Oczywiście mieszkanie w domu na przedmieściach ma więcej zalet – dowiedzieliśmy się o tym szczególnie ostatnio, w kontekście problemów ze smogiem, które jak się okazało są w Polsce całkowicie realne i groźne dla naszego zdrowia.

Własny dom sprawdza się również świetnie w okresie letnim, kiedy możemy zaprosić na grilla czy inne przyjęcie na zewnątrz domu swoich znajomych, zrelaksować się wspólnie przy dźwiękach natury, wymieszanych z rozmowami z bliskimi.

Dom to również dużo lepsza decyzja w przypadku gdy naprawdę lubimy zwierzęta. Nie oszukujmy się – w mieszkaniu będą się one męczyły, a na pewno będą miały dużo niższy komfort niż w domu z ogrodem.

Mieszkanie na przedmieściach, czy trochę poza miastem oznacza również brak problemów z parkowaniem, co w pełni doceni dopiero ktoś, kto często musi być w centrum samochodem.

Bardzo ważną kwestią jest również czynnik cenowy. Na przedmieściach, czy kilkadziesiąt kilometrów od miasta kupimy spory dom za podobne pieniądze, za jakie kupimy kilkudziesięcio metrowe mieszkanie w centrum dużego miasta. Różnica w cenie za m2 jest ogromna.

Jeżeli mamy więcej przestrzeni, to mamy również więcej możliwości. W domu bez problemu możemy zagospodarować pewne pomieszczenia pod kątem warsztatu, gabinetu, garderoby i tak dalej. W przypadku mieszkania, nawet trochę większego – będzie to jednak problematyczne.

Zalet jest więcej – własny dom, oznacza to, że mamy do dyspozycji pewną ilość własnej ziemi. Wspominaliśmy już wcześniej  o przyjęciach ogrodowych, ale to nie wszystko. Ogród można bardzo ładnie zagospodarować, dzięki czemu będzie on ozdobą naszego domu. Oprócz tego, można w nim uprawiać różnego rodzaju warzywa. Dzięki czemu mamy pewność, że odżywiamy się naprawdę zdrowo, bez żadnych chemicznych dodatków.

 

Wady

Oczywiście mieszkanie w domu to nie tylko same zalety. Wiążą się z tym również pewne wady, które także należy brać pod uwagę. Dom trzeba utrzymać. Jego ogrzanie kosztuje dużo więcej, niż ogrzanie mieszkania o czym zdają sobie sprawę praktycznie wszyscy, którzy mają swój dom. Okres zimowy, potrafi być naprawdę dokuczliwy dla stanu naszego konta oraz portfela.

Koszt ogrzania domu przez całą zimę to zwykle kilka ładnych tysięcy złotych i trzeba być na to przygotowanym kiedy decyduje się na wybór domu. Oczywiście ten koszt można trochę załagodzić – przede wszystkim decydując się na ocieplenie domu oraz dobór dobrych, wysokojakościowych okien. Oczywiście również jest to pewna inwestycja, jednak która zwraca się dosyć szybko. Innym dobrym pomysłem jest kominek. Pomaga on zaoszczędzić pieniądze z jednej strony, a z drugiej jest bardzo przyjemny. Oczywiście powinien to być kominek z żaroodporną szybą – tak aby nie stanowił on żadnego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa.

Na ogrzewaniu się nie kończy, dochodzą również koszty zadbania o posesję, czas, który musimy spędzić na pozamiataniu i pograbieniu liści, opiekowaniu się ogrodem i tak dalej. Oczywiście – jedni to lubią, a dla niektórych jest to katorga.

Inną ważną kwestią są dojazdy – 20-30 km poza miastem, to oszczędność jeżeli chodzi o cenę za m2, jednak z drugiej strony, jest to realny koszt jeżeli chodzi o benzynę oraz mnóstwo straconego czasu. Jest to uciążliwe pod kątem pracy, ale nie tylko pracy. Wyprawa do kina czy teatru będzie… no właśnie, wyprawą. Podobnie z powrotami – jeżeli chcemy gdzieś dojechać nie samochodem, ale np. autobusem to nie zawsze będziemy mieli taką możliwość, nocne autobusy jeżdżą zwykle rzadko i nie wszędzie. Oczywiście można również wrócić taksówką albo Uberem, ale szczególnie w tym pierwszym przypadku będzie to naprawdę drogie rozwiązanie.

 

 

Deweloper Budnex

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply