Inwestycje w nieruchomości Jak znaleźć wymarzone M

Wybór mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny? Wady i zalety

12 stycznia 2017

Rynek pierwotny czy wtórny? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wybór mieszkania to bardzo odpowiedzialna decyzja. Dobrze przemyśleć czy kupić je na rynku pierwotnym czy wtórnym. Badania przeprowadzone przez TNS Polska wskazują, że zdecydowana większość osób w ogóle nie bierze pod uwagę kupna mieszkania na rynku wtórnym – aż 55%, a kolejne 24% wolałoby kupić mieszkania na rynku pierwotnym, niż wtórnym. Oznacza to, że tylko 21% osób jest zwolennikami mieszkań na rynku wtórnym.

Rynek pierwotny czy wtórny? Wady i zalety

Przyjrzyjmy się zatem jakie zalety i wady posiada każde z rozwiązań.

Dlaczego lepiej zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego?

Tak jak wspomnieliśmy na początku – największą zaletą jest to, że całość jest nowa. Zarówno mieszkanie jak i budynek. Dzięki temu nie musimy się martwić, że coś nam się niespodziewanie zepsuje.

Warto jednak wziąć też uwagę różne wygody, które oferuje nowoczesne budownictwo. Możemy się spodziewać przestronnych tarasów, recepcji, wygodnego parkingu oraz pełnej swobody w aranżacji mieszkania. Czyli wszystkiego co jest niedostępne w przypadku kupna mieszkań na rynku wtórnym.

Oprócz tego, warto zauważyć, że na rynku wtórnym trudno jest znaleźć odpowiednie mieszkania pod kątem MDM. Oznacza to dodatkowe trudności, dla wszystkich którzy chcą wziąć udział w tym programie, a nie chcą kupować na rynku pierwotnym.

Warto również dodać, że mieszkania z rynku pierwotnego wiążą się z niższymi kosztami transakcyjnymi. Oprócz tego – przy nowych budynkach nie zostaniemy obciążeni wysokimi składkami na fundusz remontowy oraz poniesiemy niższe koszty za ogrzewanie, ponieważ nowe budynki są odpowiednio zaizolowane.

Ekspert Budnex radzi:


Z zakupem lokalu z rynku pierwotnego wierzę się wiele korzyści.  Podstawową różnicą jest brak podatku od czynności cywilno prawnych czyli tzw PCC, w wysokości 2 % wartości nieruchomości.  Zakładając że mieszkanie kosztuje 200 000 zł,  na starcie zyskujemy już 4 000 zł. Kolejnymi plusami są niewątpliwie możliwości aranżacji mieszkania, zgodnie z własną wizją, jak również wybór mieszkania wedle indywidualnych preferencji (metraż kondygnacja, lokalizacja). Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, Klient może zakupić nieruchomość , która wcześniej już została wybrana i wykończona zgodnie z preferencjami mieszkaniowym sprzedającego, co może wiązać się z koniecznością wprowadzenia wielu kosztownych zmian. Plusem zakupu mieszkania na rynku pierwotnym  jest możliwość współpracy z Deweloperem w zakresie innego ustawienia ścianek działkowych, bądź rozmieszczenia w mieszkaniu punktów elektrycznych. Różnice te ułatwiają personalizację mieszkania w taki sposób, aby Klient  poczuł się „jak u siebie w domu” –  Patryk Macioszek, Kierownik Sprzedaży w Gorzowie Wielkopolskim

Nowe mieszkania Budnex

 

Jakie zalety posiadają mieszkania z rynku wtórnego?

Oczywiście nie jest tak, że mieszkania na rynku wtórnym nie mają żadnych zalet. Jako najczęściej wskazywaną przez osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości będą: większa możliwość negocjacji ceny, możliwość wprowadzeniu się od razu po kupnie oraz niższa cena.

Warto oczywiście pamiętać o tym, że szybka możliwość wprowadzenia się, oznacza brak szerokiej możliwości urządzenia mieszkania. Z kolei niższa cena samego mieszkania może wiązać się i bardzo często się wiąże z potrzebą wyremontowania całego mieszkania. Tutaj głównym zagrożeniem jest to, że de facto nigdy nie znamy ostatecznych kosztów remontu. Zawsze może dojść coś nowego. Nawet osoby, które posiadają ogromne doświadczenie często mają problemy z prawidłowym oszacowaniem kosztu remontu mieszkania. Dlatego może zdarzyć się sytuacja, w której kupimy mieszkanie na rynku wtórnym np. 20-30 tys. złotych taniej, niż na rynku pierwotnym, poświęcimy czas na remonty, aby na koniec zrozumieć, że wydaliśmy 10-15 tys więcej, niż w przypadku nowego mieszkania.

 

Rynek wtórny

 

Jakie mieszkanie wybrać?

To zawsze będzie kwestia prywatnych preferencji. W naszej opinii lepiej zdecydować się na mieszkanie na rynku pierwotnym. Ostatecznie prawie zawsze wychodzą taniej i są gwarancją lepszej jakości budynku, mieszkania i otoczenia. Jednak są osoby, dla których ważniejsze jest to, aby mieszkać w ładnej starej kamienicy, pomimo tego, że jest to droższe a budynek jest wykonany w starej technologii. Dlatego trzeba zawsze z jednej strony mieć świadomość rynku, ale z drugiej strony świadomość własnych preferencji.

 

Deweloper godny zaufania

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply