Bez kategorii

Jak skorzystać z programu MDM ?

5 stycznia 2017

 

Marzenie o własnym mieszkaniu, to marzenie wielu młodych ludzi, szczególnie młodych małżeństw. Aby pomóc go zrealizować, powstał rządowy program MDM – czyli nomen omen Mieszkanie dla Młodych. Chcąc wziąć udział w tym programie należy spełnić pewne konkretne warunki.

Jakie są warunki ubiegania się o dofinansowanie z programu MDM?

Najważniejsze kryterium, to nasz wiek. Maksymalnie możemy mieć 35 lata. Na szczęście, ten warunek jest o tyle liberalny, że wystarczy, aby wyłącznie młodsza osoba w związku go spełniała. Oprócz tego – jeżeli posiadamy trójkę dzieci lub więcej, wtedy ten warunek nas w ogóle nie dotyczy.

Oprócz tego, dana nieruchomość musi być pierwszą nieruchomością jaką będzie posiadać dana osoba, to znaczy, że nie mogła ona wcześniej posiadać domu jednorodzinnego albo mieszkania. To samo tyczy się osób, które posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – one również nie mogą wziąć udziału w programie MDM.

W przypadku gdy potencjalny nabywca nowego mieszkania posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania lub wynajmuje mieszkanie, to musi z tego zrezygnować.

Bardzo ważnym kryterium jest cena za metr kwadratowy mieszkania, które chcemy kupić – pod żadnym pozorem nie może ona przekraczać kwoty ustalonej na poziomie danej jednostki administracyjnej.

 

Mieszkania Szczecin

 

 

Wielkość dofinansowania kredytu wynosi 10% w przypadku osób bezdzietnych, 15% w przypadku 1 dziecka, 20% w przypadku 2 dzieci oraz 30% w przypadku trójki dzieci. O kredyty z dofinansowaniem z systemu MDM można się domaga we wszystkich bankach, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Na jego stronie można znaleźć wykaz tych banków.

Należy pamiętać, że od początku tego roku, wysokość minimalnego wkładu własnego przy braniu kredytu hipotecznego wyniesie 20% wartości nieruchomości. Istnieje możliwość obniżenia tej kwoty do 10%, jednak różnicę należy pokryć dodatkowym zabezpieczeniem lub należy ją ubezpieczyć.

 

Jak wygląda cała procedura?

Odpowiedni wniosek należy w wybranym przez siebie banku, jeżeli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu, możemy wybrać więcej banków.

Potrzebne nam będą:

– pisemne zobowiązanie do rozwiązania umowy najmu, jeżeli ją posiadamy lub zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, w tym drugim przypadku mamy na to 6 miesięcy,

– oświadczenie o tym, że nabyte mieszkanie będzie przeznaczone dla nas, to znaczy, że nie zamierzamy go podnajmować etc.

– pisemne oświadczenie o spełnieniu wszystkich warunków wymaganych przez program MDM,

– ewentualne inne dodatkowe dokumenty, o które może nas poprosić bank.

 

Ekspert Budnex radzi: 


“Styczeń 2017 to ostatni dzwonek, na składanie wniosków o dopłaty z programu rządowego MDM. W związku z ogromnym zainteresowaniem oraz topniejącymi środkami przeznaczonymi na MDM w roku 2017, należy spodziewać się ogromnego „boomu” już w pierwszych dniach stycznia. Program MDM często pokrywa część przypadającą na „wkład własny” klienta, który przypominamy-  od dnia 1 stycznia 2017 wynosi już 20% wartości nieruchomości. Jest to zatem, duża szansa nie tylko w perspektywie dofinansowania, ale również zgromadzenia środków własnych, niezbędnych przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego – Patryk Macioszek, Kierownik Sprzedaży w Gorzowie


 

 

Nowe mieszkania Szczecin

Źródło: mdmprogram.com

Deweloper Szczecin

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply