Jak urządzić mieszkanie Jak znaleźć wymarzone M

Mieszkanie z aneksem kuchennym czy oddzielną kuchnią ?

13 grudnia 2016

Czasami kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania, szczególnie mieszkania z rynku wtórnego, nie mamy wyboru na temat tego czy wybierzemy kuchnię czy aneks kuchenny. Inaczej jest w przypadku wyboru mieszkania z rynku pierwotnego, gdzie po ustaleniu możliwości naszego budżetu i mieszczącego się w nim metrażu mieszkania, możemy wybierać pomiędzy różnymi układami mieszkań, a często też możemy wprowadzić na etapie budowy zmiany w rozkładzie pomieszczeń.

Jeżeli kupujemy mieszkanie na tyle duże, aby móc zorganizować w nim kuchnię lub aneks kuchenny – wtedy stoimy przed całkiem ważnym wyborem, który zadecyduje o tym, w jaki sposób będzie wyglądało nasze mieszkanie.

 

Dlaczego aneks kuchenny?

 

aneks-kuchenny-porady

źródło: writeteens.com

1. Więcej przestrzeni

Aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym to zdecydowanie więcej przestrzeni. Oznacza to, że  jeżeli chcemy zdecydować się na mniejsze mieszkanie, aneks kuchenny prawdopodobnie będzie lepszym wyborem. W dużym mieszkaniu przyległy do salonu aneks dodatkowo powiększy nam to najważniejsze w domu pomieszczenie, wspólną przestrzeń dla całej rodziny.

 

2. Łatwiejszy dostęp

Pomijając kwestię samej przestrzeni – w przypadku aneksu kuchennego mamy łatwy dostęp do lodówki, czy innych elementów wyposażenia wnętrza naszej „kuchni”. W wielu przypadkach jest to bardzo praktyczne. Tym bardziej jeśli nie lubisz gotować w samotności, posiadając salon połączony z aneksem możesz wspólnie spędzać czas z resztą rodziny, w dodatku nie opuszczając w tym czasie ulubionego serialu czy filmu.

 

3. Można przygotować kawę i herbatę nie wychodząc z salonu…

… co ma swoje konkretne zalety. W aneksie kuchennym można jednocześnie przygotować kawę i podejmować gości, jeżeli mamy osobną kuchnię, to jest to oczywiście możliwe, ale trudniejsze i mniej wygodne. Jest to jedna z większych zalet aneksu kuchennego, ponieważ nie wynika ona w żadnym stopniu z tego, że zdecydowaliśmy się na aneks, ponieważ mamy mało miejsca, ale dlatego, że pod tym względem jest on jednoznacznie lepszy od osobnej kuchni.

 

 

pokoj-z-aneksem-budenx-gorzow-wielkopolski

 

 


Czytaj również : 

15 GENIALNYCH POMYSŁÓW JAK DOBRZE ZORGANIZOWAĆ PRZESTRZEŃ W KUCHNI


Dlaczego kuchnia?

 

kuchnia-zamknieta-porady

źródło: www.hallofhomes.com

 

1. Osobna przestrzeń do gotowania

Z reguły kuchnia jest wygodniejsza, jeżeli chodzi o gotowanie. Mamy w niej na to więcej miejsca niż w aneksie kuchennym, oczywiście, nie jest tak zawsze, szczególnie w małych mieszkaniach. Jednak nawet w nich wskazywano na to, że kuchnia może być miejscem odosobnienia, takim, w którym można trochę zebrać myśli, uciec od codziennych stresów, trochę „pomedytować” podczas gotowania.

 

2. Dbanie o czystość

W przypadku kuchni jest to prostsze, niż w przypadku aneksu kuchennego. Z wielu powodów. Po pierwsze – cały bałagan mamy w jednym pokoju, a więc nie roznosi się tak łatwo. Z drugiej strony, w naszym salonie nie widać ewentualnego bałaganu, więc nic się nie stanie jeżeli nie posprzątamy od razu – owszem, jest to pewna zachęta do bałaganiarstwa, ale czasami kiedy musimy podjąć gości jest to bardzo istotne. Szczególnie jeżeli spędziliśmy godzinę nad garnkami, żeby podjąć naszych gości i nie zdążyliśmy pozmywać zanim do nas przyszli.

 

3. Bijące serce domu

Wiele osób twierdzi, że kuchnia jest sercem domu, miejscem spotkań domowników, najprzyjemniejszych rozmów, miejscem wspólnego gotowania oraz spożywania części posiłków. Działa to według podobnej zasady jak ta, która twierdzi, że najlepsza część imprezy odbywa się właśnie w kuchni. Okazuje się, że według bardzo wielu osób, w życiu codziennym jest podobnie.

 

kochnia-zamknieta-budenx-poznan

 

W takim razie co wybrać?

Ekspert Budnex radzi: 

Wszystko zależy od potrzeb oraz własnych preferencji. Jeżeli potrzebujesz ustronnego miejsca, w którym możesz sobie spokojnie pogotować, tak aby niekoniecznie każda osoba, którą zaprosiłeś do siebie patrzyła Ci na ręce podczas gotowania – to kuchnia będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Z drugiej strony jeżeli nie masz szczególnie dużo miejsca w swoim mieszkaniu. Aneks kuchenny jest bardzo sporą oszczędnością przestrzeni, kiedy się na niego decydujemy, nie musimy dobudowywać osobnej ściany, która oddzieli go od salonu etc.

Oczywiście poza tymi argumentami istnieje wiele osób, które po prostu jest fanem jednego lub drugiego rozwiązania, w takim wypadku najlepiej zdecydować się na to co jest naszym marzeniem, jeżeli tego nie zrealizujemy, to i tak zawsze będziemy tego żałowali, a jeżeli zrealizujemy i okaże się, że to był błąd – to zawsze można trochę przebudować mieszkanie.

No i trzeba pamiętać, że najważniejsze nie jest to czy gotujemy w aneksie kuchennym, czy kuchni – dużo ważniejsze jest to, czy mieliśmy na nie fajne pomysł oraz jak są urządzone, ale to również nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to z kim i dla kogo gotujemy, a tutaj wybór kuchni lub aneksu kuchennego staje się wtórny.

 

 

banner

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply