Inspiracje

Nowe mieszkanie – koszty wykończenia oraz 6 trików jak zaoszczędzić

18 listopada 2016

Zwykle, kiedy kupujemy nowe mieszkanie, jest ono w stanie deweloperskim. Innymi słowy, kompletnie nie nadaje się do zamieszkania – gołe ściany, podłączone media, zamontowane okna i to by było na tyle. Krokiem, który nas czeka jest wykończenie mieszkania, nadanie mu wyglądu, który będzie odzwierciedleniem Twojego gustu oraz oczekiwanej użyteczności, która jest Ci potrzebna.

 

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę wykończenia nowego mieszkania będzie jakość materiałów, które zamierzasz użyć oraz finalny standard mieszkania, który zamierzasz otrzymać na skutek przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Określenie potrzeb

Określenie potrzeb zawsze powinno być pierwszym krokiem Twojego działania. W tym celu należy poszukać odpowiednich inspiracji. Dobrym pomysłem będzie poczytanie różnych pism branżowych, w których można znaleźć ciekawe rozwiązania. Warto również przypatrzeć się mieszkaniom znajomych, być może mają rozwiązania, które się świetnie sprawdzają – z drugiej strony, być może popełnili błędy, których samemu chcesz się ustrzec we własnym mieszkaniu.

Określ, jakim dysponujesz budżetem

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac remontowych powinieneś ustalić wysokość budżetu, jakim dysponujesz. Dzięki temu będziesz mógł określić, w jakim standardzie chcesz wykończyć mieszkanie oraz odpowiednio rozplanować koszty. Bardzo ważne, aby zachować sobie pewien margines błędu. Praktyka pokazuje, że prawie zawsze okazuje się, że jednak potrzeba trochę więcej niż zakładało się na początku. Dlatego bardzo ważne, aby zostawić sobie pewną rezerwę finansową.

Podczas planowania budżetu przyjmij, że wykończenie 1 mkw zwykle kosztuje od 500-1000zł w zależności od standardu, w którym chcemy wykończyć mieszkanie. Oczywiście ważnym czynnikiem cenowym jest również robocizna, która jest zależna od firmy, którą wybierzemy, warto porównać oferty paru konkurencyjnych firm oraz opinie na ich temat. Na ogół lepiej wybrać droższą, ale lepszą firmę. Długofalowo zwykle wychodzi to taniej.

Koszt wykończenia poszczególnych pomieszczeń

Kuchnia

kuchnia

 

Jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, bardzo ważne, aby była ergonomiczna, łatwa w czyszczeniu oraz estetyczna – będzie to determinowało naszą przyjemność z gotowania.

Zwykle w kuchni najlepiej zdecydować się na płytki, są one bardzo łatwe do czyszczenia, oprócz tego są raczej wytrzymałe. Ich koszt wynosi średnio 40zł/m2. Należy oczywiście pamiętać również o koszcie robocizny, fug, kleju i gruntu.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Gotowanie w źle oświetlonej kuchni to prawdziwa męczarnia. Koszt dobrego oświetlenia nie jest strasznie wysoki, można się zmieścić w około 500 zł.

Ceny zlewozmywaków zaczynają się w okolicach 150zł, w przypadku jednokomorowych. Jeżeli chcemy zdecydować się na zlewozmywak dwukomorowy wtedy jego cena będzie wynosiła ponad 350zł. W przypadku granitowych cena jednokomorowych zlewozmywaków zaczyna się od 450zł, są więc one dużo droższe.

Oprócz tego musimy również kupić taki sprzęt AGD jak lodówka, kuchenka czy zmywarka. Łączny koszt w miarę przyzwoitego sprzętu tego typu będzie wynosił około 6 tys. złotych.

Musimy również pamiętać o meblach, które będą kosztowały od kilkuset złotych, do kilku tysięcy.

 

Salon

ikea-salon

źródło: IKEA

 

Ten pokój można nazwać salonem, można go nazwać pokojem dziennym etc. jednak niezależnie od nazwy, to w nim będziemy spędzali większość naszego czasu. Oznacza to, że powinien on wyglądać możliwie jak najprzyjemniej oraz posiadać dobrze zagospodarowaną przestrzeń.

Głównym kosztem będą meble oraz podłoga. Koszt paneli wynosi około 30-40zł, desek – ok. 100zł za m2, do tego należy doliczyć standardowy koszt robocizny, a więc od 40-50zł za m2 oraz listwy. Przykładowo dla pokoju o powierzchni 15m2 koszt podłogi będzie się zaczynał od około 3-4 tys. złotych.

Meble, to również dosyć spory wydatek. Ich koszt może zaczynać się od kilku tysięcy złotych, a kończyć na naprawdę dużych kwotach. Kwestia naszego gustu oraz zasobności naszego portfela.

Oczywiście należy również pamiętać o oświetleniu i pomalowaniu ścian. Oświetlenie będzie stosunkowo niedrogie, jego koszt wyniesie około 500 zł. Licząc z farbą i pomalowaniem ścian, koszt powinien wynieść cenę w zakresie 700-900zł.

Oprócz tego istotnym kosztem będzie jeszcze dokupienie kina domowego, telewizora, ewentualnej konsoli etc. Tutaj ceny są w całości uzależnione od naszej preferencji, mogą wynosić po kilkaset złotych, ale mogę również sięgać tysięcy złotych.

 

Łazienka

lazienka-mieszkanie-budnex

źródło: diy.com

 

Łazienka to miejsce, w którym trzeba szczególnie zadbać o dobre oświetlenie. Oprócz tego bardzo ważne, żeby wydajnie odprowadzać z niej wilgoć, której naturalnie w łazience jest najwięcej.

Oczywiście – musimy wybrać czy decydujemy się na wannę, czy prysznic. Jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Przede wszystkim, jeżeli nasza łazienka jest mała, naturalnym wyborem będzie prysznic, ale jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca, to niekoniecznie powinniśmy decydować się na wannę – wzięcie prysznica jest dużo szybsze.

Cena umywalki będzie wynosiła od 100 do ok. 400 zł. Koszt pralki zaczyna się od 800zł, ale może ona kosztować dużo więcej, jeżeli zależy nam na wyższym standardzie.

Nie można zapomnieć o kupnie muszli klozetowej, jej koszt wynosi kilkaset złotych. Oprócz tego należy dokupić szafki i wspomniane na początku oświetlenie. Jedno, jak i drugie zwykle nie jest szczególnie drogie, w obu przypadkach zmieścimy się w kilkuset złotych.

 

Sypialnia

Mieszkania

źródło: desireerover.com

W przypadku sypialni koszty będą wyglądały bardzo podobnie jak w przypadku salonu. Będą się one różniły, ponieważ zwykle do sypialni kupuje się trochę inne meble, jednak sposób liczenia kosztów będzie analogiczny.

 

Jak można zaoszczędzić?

 

Materiały budowlane stanowią zwykle ok. 60% całości kosztu remontu. Oznacza to, że to na nich można najwięcej zaoszczędzić.

1. Podłogi

Tak jak wspominaliśmy wcześniej — panele kosztują ok. 30-40zł za m2. Cena desek jest wyższa i wynosi ok. 100-120zł za m2. W przypadku 15m2 różnica ceny za podłogę może wynosić nawet ok. 1300zł.

2. Farby

Różnice w cenach farb również potrafią być spore. Oczywiście, nie należy wybierać najgorszych farb, ponieważ na przestrzeni paru lat, okaże się, że w gruncie rzeczy wcale nie zaoszczędziliśmy.

3. Glazura

Cena płytek może się różnić w ogromnym stopniu, mogą kosztować kilkadziesiąt za m2, a mogą kosztować nawet kilkaset złotych za m2. Różnica dla Twojego portfela będzie ogromna. Najważniejsze, żeby nie wybierać najtańszych płytek, ze względu na ich niską jakość.

4. Robocizna

Robocizna może stanowić poważne źródło oszczędności. Z założenia do wyboru mamy tutaj firmę budowlaną, „złotą rączkę” albo możemy się za wszystko zabrać samodzielnie. Oczywiście – jeżeli zrobimy wszystko sami, to zaoszczędzimy sporo pieniędzy, warto jednak mieć pewność, że mamy pewność, co robimy, w innym przypadku, ostatecznie i tak będziemy musieli zapłacić fachowcom.

Z naszej strony – jeżeli naprawdę chcesz część wykończenia samemu, to najlepiej, żeby ograniczyło się to wyłącznie do malowania, które i tak wbrew pozorom nie jest takie proste jakby się to wielu wydawało.

Natomiast absolutnie nie należy brać się za samodzielne kładzenie płytek. Nauka kładzenia płytek trochę trwa, za pierwszym razem samodzielne kładzenie płytek praktycznie nigdy nie działa, dlatego lepiej to sobie odpuścić i zdecydować się na kogoś, kto wie jak to zrobić i umie to zrobić.

5. Promocje i internet

Warto jest trochę poszukać, zanim się kupi różne materiały, czy meble. Hurtownie budowlane oraz portale aukcyjne to świetne miejsca do tego, aby oszczędzić trochę pieniędzy. W przypadku wykańczania mieszkania od stanu deweloperskiego do stanu, w którym będziemy mogli się wprowadzić kwoty mogą być znaczne.

6. Komisy meblowe

Kupowanie mebli z drugiej ręki nie jest złym pomysłem. Wręcz przeciwnie, czasami można w nich znaleźć naprawdę piękne meble w dobrej cenie. Odnowienie ich nie będzie szczególnie drogie, a dzięki temu będziemy mogli poszczycić się naprawdę wyjątkowym wystrojem wnętrza.

 

 

banner-budnex-deweloper-godny-zaufania

 

 

You Might Also Like